Faydalı Bilgiler

KOBİ Nasıl Olunur?

Kobi ne demek?

KOSGEB, banka ve telekomünikasyon reklam ve duyurularında duyduğumuz KOBİ tam olarak ne demek, ne iş yapar? Ve Kobi nasıl olunur? soruları yanıtlayacağız.

KOBİ aslında bir kısaltmadır. Normal hali: Küçük ve Orta Büyüklükte İşletme’dir. Kobi olmak demek aslında bir işletme sahibi olmaktır. Yani aslında mahallemizdeki esnafta bir kobidir; ancak her işletme sahibi de kobi sayılmamaktadır. Kobi olmanın bazı şartları vardır. Şimdi bunları inceleyelim. Öncelikle kobiler 3’e ayrılır. Bunlar: Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerdir.

Kobi Olma Şartları

Mikro: Bir işletmede 10 kişiden az çalışıyorsa ve yıllık toplam bilanço 1 milyon Türk lirasından az olması durumunda bu sınıfa girer.

Küçük: Bir işletmede 50 kişiden az çalışıyorsa ve yıllık toplam bilanço 8 milyon Türk lirasından az olması durumunda bu sınıfa girer.

Orta: Bir işletmede 250 kişiden az çalışıyorsa ve yıllık toplam bilanço 40 milyon Türk lirasından az olması durumunda bu sınıfa girer.

Eğer bu şartları sizin de işletmeniz sağlıyorsa siz de kobi sınıfına giriyorsunuz. Son dönemde özellikle KOSGEB tarafından sağlanan Kobi destek kredisi ve hibesinden nasıl faydalanılacağı birçok kobi merak ediyor. Öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesine sahip olmalısınız ya da işletmenizi bir İŞGEM bünyesinde kurulmuş olması gerekir. Sonrasında  http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx sayfasına giriniz ve başvurunuzu yapınız. Eğer şirketinizi kurmadıysanız ya da şirket kurulalı henüz 2 yılı geçmediyse sizin de işletmeniz değerlendirilmeye alınır. Kuracağınız iş kesinlikle kendiniz, eşiniz ve ikinci dereceye kadar (bu derece dâhil) kan ve kayın hısımınızın sahip ya da ortağı olup kapattığı/sürdürdüğü aynı koldaki bir işin devamı niteliğinde olmamalıdır.

Eğer bütün şartları taşıyorsanız, başvurunız değerlendirilmeye alınır ve komisyon onay verirse siz de hibe ya da destek kredisi alabilirsiniz.  Yalnız dikkat edilmesi gereken bir diğer husus; her sektöre ya da yapılan işe hibe verilmemektedir. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bunun dışında son yıllarda bankaların da kobilere yönelik cazip kredi fırsatları bulunmaktadır. Şu anda 1,30 dan başlayan faizlerle kobilere yönelik kredi fırsatları bulunmaktadır. Bu faiz miktarı dönem dönem azalıp artabilmektedir. Şu anki faiz oranlarına göre hesaplandığında; 10 bin tl’lik bir krediyi 30 ay gibi bir sürede toplamda yaklaşık olarak 12 bin tl’olarak geri ödeyebilirsiniz. Bu da aylık 400 tl gibi bir tutar ediyor.

 

 

 

Öğrenmek istediğini sor...

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir