Meslekler

Katip Nasıl Olunur

Ülkemizdeki yargının en önemli mesleklerinden birisi Zabıt Katipliğidir. Halk arasında katip, yaz kızım olarakta bilinir. Peki Katip nasıl olunur?

Katip olmak için lise, önlisans ya da lisans mezunu olunması gerekir. Ama buradaki önemli nokta ilgili bölümlerden mezun olmaktır. Genellikle bu bölüme başvurmak için adaylar ilgili okulların adalet bölümünde okurlar; ancak katip olmak için bu bölümlerin dışında okuyanların da şansı vardır. Ticaret Meslek Lisesi’nin Bigisayar bölümü’nden, diğer liselerin veya fakülte yüksek okulların bilgisayar bölümünden mezun olanlar da katip olabilirler. Eğer bu bölümlerin hiç birinden mezun olmamış adaylar Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği kurslar sonucunda bilgisayar ve daktilo sertifikasına sahip olmaları durumda gene katip olabilir.

Gerekli bölümlerden mezun olan adayların önündeki diğer aşamaysa her devlet memuru adayı gibi KPSS’ye girmesi gerekir. Lise mezunları p94, önlisans mezunları p93, lisans mezunları p3 puan türünden en az 70 puan alması gerekir. Bu puanı geçen adaylar başvuru yapmaya hak kazanır. Daha sonra açılan kontejyanlara başvuru yapması beklenir. Başvurusu kabul edilen adayları 2 aşamalı bir mülakat bekler. 1. aşamada adaylar 3 dakika içinde hatasız bir şekilde 90 kelimeyi yazması şartı vardır. Burayı geçen adaylar sonrasında sözlü mülakata alınır. Sözlü mülakatta; genel kültür, Atatürk ilke ve inkılapları, yapacağı meslek hakkında genel bilgiler içerisinden seçilir.  Bu aşamayı da geçen adaylar puanlarına göre sıralanır ve kaç personel alınacaksa listeden sırayla alınır.

Katip olmak isteyen adayların öncelikle gerçekten çok hızlı bir şekilde klavye kullanıyor olması gerekir. İnternet üzerinde bazı sitelerde 3 dakikada 90 kelime yazabilmeniz için pratik bölümleri vardır.  Bu sitelerde düzenli olarak pratik yaparak hızını geliştirebilir. Bazı adaylar sınava girerken kendi klavyesi ile girmem istiyor ancak bu kesinlikle mümkün değil. F klavyemi yoksa Q klavyeylemi sınava girilecek bu adayın kendi tercihine bırakılıyor.

Günümüzde en düşük Zabıt Katibi maaşı 3000 TL’ye yakındır. Bu maaş deneyim arttıkça yıllara göre artış göstermektedir. Siz de Zabıtlıkla ilgili merak ettiğiniz bütün soruları yorum yaparak sorabilirsiniz. Daha sonrasında sınava giren adaylar deneyimlerini de burada paylaşarak katip adaylarına yol göstermesi amacıyla yardımcı olabilir.

4
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Bir İnsan !ALDilekBir Dost Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Bir Dost
Ziyaretçi
Bir Dost

3 dakika da 90 kelime yazma da kelimeleri neye göre yazıyoruz kafamıza göre mi yoksa bize kelimeleri söylüyorlar mı biz mi bir yerden okuyup yazıyoruz?

Dilek
Ziyaretçi
Dilek

Ben meslek yuksek okulu maliye bolumunden mezunum zabıt katipi olabilirmiyim yada 10 parmak kursuna mı gitmeliyim

AL
Ziyaretçi
AL

ALIN NBEİ

Bir İnsan !
Ziyaretçi

3 Dakikada 135 Kelime Yazıyorum Ama 8 Hatalı Kelime Çıkıyor Hata Hiç Olmayacak mı ?