Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Kalp Damar Cerrahı Nasıl Olunur

Kalp şüphesiz ki hayati değerimiz için en önemli organımızdır. Kalbin gereken görevlerini yerinen getirmemesi yani artık atmıyor oluşu hayatımızın da bitmiş olduğu anlamını taşımaktadır. Kalpte oluşan sorunlar damar ile de ilgili de ve bu nedenle kalpte ve damarda meydana gelen sorunları çözümlemek ve ameliyat edebilmek adına Kalp ve Damar Cerrahı gerekli işlemleri yapacaktır. Peki Kalp Damar Cerrahı nasıl olunur?

Kalp ve Damar Cerrahı Eğitim Süreci ve Aşamaları

Uzmanlığını kalp ve damar cerrahı olarak yapmak isteyen bir kişi için okuduğu lisenin günümüzde çok da önemi kalmamıştır. Sayısal MF 3 puanı ile öğrenci alan Tıp Fakülteleri’ne girmeye hak kazanarak hazırlık okumak gerekmiyorsa 6 sene süren tıp eğitimini bitirmek bu konuda atılması gereken ilk adım olacaktır. Katsayıların çok öneminin kalmaması durumu söz konusu olduğundan üniversite sınavlarına girerek sayısal MF 3 puanını yeterli tutan kişiler doktor olup, TUS ile yakaladıkları başarı ile de kalp ve damar cerrahlığı için uzmanlık yapabileceklerdir. Tıpta Uzmanlık Sınavına KPDS ile en az 50 puan alarak girildiğini de unutmamak gerekir. TUS ile elde edilen başarı sonrasında ise 5 yıl sürecek ilk yıllarında teori ve son yıllarında ise pratik uygulamaların ağır basacağı asistanlık eğitimini almaları gerekmektedir. Hazırlanan test ve 5 yıl sonunda girilen sınavların kabul edilmesi durumunda ise Kalp ve Damar Cerrahı olma hakkını elde edeceklerdir.

Kalp ve Damar Cerrahı Çalışma Alanları

Tüm cerrahlarda olduğu gibi ameliyathanenin çalışma ortamı olmasından dolayı ameliyathanesi olan özel ve devlet hastanelerinde ve özel kliniklerde çalışma durumları mümkün olacaktır.

kalp ve damar cerrahı nasıl olunur

Kalp ve Damar Cerrahında Olması Gereken Özellikler

Cerrahlarda olması gereken ortak özelliklerin yani el becerisi, pratik olma, hızlı olma, hızlı karar verebilme, dikkatli olma, sabırlı ve sorumluluk sahibi olma, karşılıklı iletişimin kuvvetli olması gibi özellikler kalp ve damar cerrahında da olması gereken özelliklerdir.

Kalp ve Damar Cerrahının Görevleri

Kalp ve damar ile ilgili olan şikâyetleri incelerken, hastanın tıbbi geçmişini de bilmeli ve koyacağı teşhis için hasta özelliklerini de göz önüne alarak hareket edip tedavi uygulamalıdır. Ameliyata gerekiyorsa hastayı hazırlamalı ve diğer doktorlarla da gereken durumlarda işbirliği yapmalıdır.

Kalp ve Damar Cerrahının Maaşı

Çalıştığı yerin özel ya da devlet olmasına göre maaşlar 5000 – 50000 TL arasında değişebilmektedir.

> "Kalp Damar Cerrahı Nasıl Olunur" İçin 30 Yorum Yapılmış

  1. Ben 7.sınıfa gidiyorum ama mesleğime 9 yaşındayken karar verdim şimdiden Vasküler cerrahiyi bile biliyorum Doktorlar-Suat Birtan <3

   1. Bende 3.sınıftayken karar vermiştim ve bu kararımdan hiçbir zaman vazgeçmedim bu arada bende 7.sınıfa gidiyorum inşallah birgün hepimiz hedeflerimize kavuşuruz.
    E.S.G.

 1. bnede olmak isteyorum 7. sınıfım yani yaz tatili bitince 8. sınıf olacagım şimdi sosyal bilimler veya fen lisesine gitcez yani önemi yok inşallah fen lisesini tutarım benim el becerim yuksek bu arakar teve 2 de yayınlanan DOKTORLAR dizisini çok seviyorum küçükkende izliyordum bir şey diğeceğim diyelim fen lisesine gittik (yada baska lise) sonra tıp fakültesi ne yani sonra diyelim ona da gittik yani çok çalışırsam olurum demi lütfeennn ( hep yanı dedim ama neyse ben tek çok çalısırsam kalp ve ya beyin cerahı olabilir miyim diyorum ?:) lütfen cevap lütfen

 2. Birsey sorucam bana yardimci olursaniz cok sevinirim.tip fakultesinden mezun olduktan sonra diplomani alabilmen icin zorunlu gorev yapman gerekiyor zorunlu gorev yaptiktan sonra diplomani alip tusa girebiliyorsun.ama siz buna hic deginmemissiniz yoksa cerrahi asistanlik yapmak isteyen birisi zorunlu gorev yapmiyor mu?bana bu zorunlu gorev hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim.

 3. Ben araştırdım da bu uzmanlık için lisans üstü yapmadan direk Ales den 70 alarak dil sınavındanda 55 alirsan direk doktora yapabiliyormussun o nasıl oluyor bir aciklarmisin benim kafam karıştı biraz şimdi 7 yıl tıp bitti diyelim sonra kaç tane sınav var Ales ve Tus aynı şey mi ? Yardımcı olurmusun lütfen

  1. Ales ve tus aynı şey değil.
   Tus(tıpda uzmanlık sınavı) bunu kazanırsan asistsn oluyorsun
   Ales ise yüksek lisans yapmak için girilen bir sınavdır

 4. Ben Kalp Damar Cerrahı olmak istiyorum fakat hangi bölüme gitmem gerektiği konusunda en ufak bi fikrim yok lütfen yardım edermisiniz?
  Yani Ankara üniversitesinin hangi bölümüne girip Kalp Damar Cerrahı Olabilirim ?

 5. Bende 7.sinifa gidiyorum bunu 11 yasimda karar verdim umarim hepimiz bigun hedeflerimize kavusur ve iyi yerlere geliriz

 6. ben çok çalışacam ve kalp ve damar cerrahisi olucam inşallah herkes istediğini olur ama bu istek yatarak olmaz çalışarak olur ilk önce çok çalışmalıyız ve allaha dua etmeliyiz ve ondan sonra hayallerimizin peşinden koşmalıyız. inşallah hepimiz büyük bir meslek sahibi oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir