Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Kalp Damar Cerrahı Nasıl Olunur

Kalp şüphesiz ki hayati değerimiz için en önemli organımızdır. Kalbin gereken görevlerini yerinen getirmemesi yani artık atmıyor oluşu hayatımızın da bitmiş olduğu anlamını taşımaktadır. Kalpte oluşan sorunlar damar ile de ilgili de ve bu nedenle kalpte ve damarda meydana gelen sorunları çözümlemek ve ameliyat edebilmek adına Kalp ve Damar Cerrahı gerekli işlemleri yapacaktır. Peki Kalp Damar Cerrahı nasıl olunur?

Kalp ve Damar Cerrahı Eğitim Süreci ve Aşamaları

Uzmanlığını kalp ve damar cerrahı olarak yapmak isteyen bir kişi için okuduğu lisenin günümüzde çok da önemi kalmamıştır. Sayısal MF 3 puanı ile öğrenci alan Tıp Fakülteleri’ne girmeye hak kazanarak hazırlık okumak gerekmiyorsa 6 sene süren tıp eğitimini bitirmek bu konuda atılması gereken ilk adım olacaktır. Katsayıların çok öneminin kalmaması durumu söz konusu olduğundan üniversite sınavlarına girerek sayısal MF 3 puanını yeterli tutan kişiler doktor olup, TUS ile yakaladıkları başarı ile de kalp ve damar cerrahlığı için uzmanlık yapabileceklerdir. Tıpta Uzmanlık Sınavına KPDS ile en az 50 puan alarak girildiğini de unutmamak gerekir. TUS ile elde edilen başarı sonrasında ise 5 yıl sürecek ilk yıllarında teori ve son yıllarında ise pratik uygulamaların ağır basacağı asistanlık eğitimini almaları gerekmektedir. Hazırlanan test ve 5 yıl sonunda girilen sınavların kabul edilmesi durumunda ise Kalp ve Damar Cerrahı olma hakkını elde edeceklerdir.

Kalp ve Damar Cerrahı Çalışma Alanları

Tüm cerrahlarda olduğu gibi ameliyathanenin çalışma ortamı olmasından dolayı ameliyathanesi olan özel ve devlet hastanelerinde ve özel kliniklerde çalışma durumları mümkün olacaktır.

kalp ve damar cerrahı nasıl olunur

Kalp ve Damar Cerrahında Olması Gereken Özellikler

Cerrahlarda olması gereken ortak özelliklerin yani el becerisi, pratik olma, hızlı olma, hızlı karar verebilme, dikkatli olma, sabırlı ve sorumluluk sahibi olma, karşılıklı iletişimin kuvvetli olması gibi özellikler kalp ve damar cerrahında da olması gereken özelliklerdir.

Kalp ve Damar Cerrahının Görevleri

Kalp ve damar ile ilgili olan şikâyetleri incelerken, hastanın tıbbi geçmişini de bilmeli ve koyacağı teşhis için hasta özelliklerini de göz önüne alarak hareket edip tedavi uygulamalıdır. Ameliyata gerekiyorsa hastayı hazırlamalı ve diğer doktorlarla da gereken durumlarda işbirliği yapmalıdır.

Kalp ve Damar Cerrahının Maaşı

Çalıştığı yerin özel ya da devlet olmasına göre maaşlar 5000 – 50000 TL arasında değişebilmektedir.

Türkiye ve Kıbrıs'ta 6000 otele Kredi Kartsız ve Ön Ödemesiz rezervasyon yapın!

> "Kalp Damar Cerrahı Nasıl Olunur" İçin 4 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir