Meslekler

Jokey Nasıl Olunur?

Ülkemizde pek yaygın olmasa da, dünya üzerinde eskilerde oldukça yaygın sporlardan birisi at sporlarıydı. Günümüzde genellikle bahis oyunlarından takip edilen at yarışları, aslında oldukça zor bir meslektir. Jokey olabilmek elbette zor, fakat imkânsız değil. Jokey olmak için önce şartlara uyum sağlayıp sağlamadığınızı bilmeli, sağlık sorununuzun olup olmadığını bilmeli, buraya kadar hiçbir sorun yok ise bundan sonrasında çok daha fazla gayret göstermeniz gerekecektir.

Jokey Nasıl Olunur?

Öncelikli olarak jokey olabilmeniz için bir eğitim almanız gerekir. Her ne kadar ata güzel bindiğinizi düşünseniz de, at yarışlarında harika olduğunuzu bilseniz de, eğitim sertifikanızın olması gerekir. Jokey nasıl olunur? Diye soranlar için, sorunun temelinin bu eğitimden geçtiğini söylemeliyiz. Türkiye içerisinde sadece Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi bu eğitim için hizmet sağlamaktadır. Bu eğitim merkezinde ata binmenizin derslerinin yanı sıra, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce gibi derslerde verilmektedir. Verilen tüm bu derslerde ortalamanın üzerinde olmanız gerekir ki, Jokey olabilmenizin ilk adımını başarılı bir şekilde oluşturabilesiniz. Bu eğitim merkezinde size verilecek derslere katılabilmeniz için, öncelikli olarak aşağıdaki şartlara uyum sağlayıp sağlamadığınızı kontrol etmeniz gerekir;

  • 35-45 Kilo aralığında olmak,
  • En az İlköğretim Mezunu olmak,
  • 17 yaşından gün almamış olmak,
  • 1,30-1,55 boy aralığında olmak.

Bu şartlara uyum gösteren her bir birey, bu eğitime katılabilir. Jokey nasıl olunur? Sorusunun temel yapısı, işte tamda bu eğitim içerisinde başlamaktadır. Bu eğitimde öğrenecekleriniz, Jokey olma yolunda ve Jokey olduktan sonra oldukça işinize yarayacaktır.

Jokey Maaşları Ne Kadar?

Birçok insan jokeylerin oldukça yüksek paralar kazandığını düşünür. Fakat bunu bilmek oldukça zordur. Çünkü Jokeylerin kazandığı sabit bir rakam yoktur. Jokeylerin aldıkları para yarıştan yarışa değişebildiği gibi, yarış sonundaki sıralamaları da aldıkları paraya göre değişiklik göstermektedir. Ancak belirli olan bir şey var ki, o da Jokeylerin yarış kazanma durumunda %10 para kazandıklarıdır. Örnek vermek gerekirse bir yarıştan ortalama olarak 100.000 TL kazanıldı. Bu paranın %10’u 10.000 TL ederken, bu para tamamen Jokeye kalmakta. Kazanılan 100.000 TL’nin %75’i ise at sahibine gitmektedir. Kalan %15’lik kısım ise vergiler ve menajer gibi giderlerde kullanılmaktadır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir