Meslekler

JÖH Nasıl Olunur?

Jandarma Genel Komutanlığına bağlı tim olarak bilinen JÖH, Jandarma Özel Hareket Timi olarak tanımlanır. Rütbeli personellerden oluşan ekip ile özellikle terör konusunda hassas eğitimlere tabii tutularak bugüne kadar sayısız operasyonlara katılarak adını dünyaya duyurmuştur. Halk arasında JÖH olarak bilinir. Her ne kadar rütbeli personellerden oluşan yapısı olsa da içerisinde erlerinde bulunduğunu söylemek mümkündür. Ekip halinde olup uzman çavuş, astsubay gibi personel ağırlıklı tim oluşturulmaktadır. Peki, 2018 yılında JÖH nasıl olunur?

Müdahale timi olarak da bilinen JÖH’ler terör bölgelerinde ağırlıklı olarak görev üstlenirler. Türkiye’de 5.000 JÖH olduğu bilinmektedir.

JÖH Timleri birçok kişi tarafından komando ile arasındaki farkı araştırmaktadır. Ancak çok ciddi bir fark olmadığını söylemek mümkündür. Komandolar 3 ağır eğitim şartlarına tabii tutulurken JÖH timleri 4 ay spor gibi ağır şartlarda eğitime tabii olunurlar. Terör odaklı çalışma yapısı ile mayın temizleme, tuzaklama, mağara baskını ve diğer tüm terör baskınlarında önemli bir rol oynarlar.

JÖH Olabilmek İçin Gerekli Şartlar

Öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde asker olmanız gerekmektedir. Bunlar; Subay, Astsubay, Uzman Çavuş ve Çavuş gibi rütbelilerden oluşmaktadır. Gönüllü olarak bu rütbelere sahip kişiler JÖH olma isteklerini dilekçe ile ilgili birimlere aktarırlar. Çok nadir de olsa askerliğini yapan kişilerden de seçmeler yapılmaktadır. Bunun için askerlik bitmeden en az 6 ay kala dilekçe ile JÖH timine dahil olmak istenildiğinin beyan edilmesi gerekir.

JÖH olabilmek için başvurunuz onaylandı ise İzmir’in Foça askeri üssünde 10 haftalık eğitime tabii tutulursunuz. Bu eğitimler zorlu hava şartlarına karşı dayanıklılık üzerine kurulu olup ağır spor eğitimlerine tabii olunursunuz. Foça’nın coğrafi konumu Güneydoğu bölgesindeki arazi şartlarına benzemesi nedeni ile burada özellikle terör konusunda eğitimler ağırlıklı olarak verilmektedir.

JÖH eğitimleri arasında açlığa dayanıklılık, zorlu hava şartlarında hayatta kalabilme, uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi insan psikolojisini zorlayıcı tüm etkenlere karşı dirençli olunması esas alınarak JÖH adaylarının bu dayanıklılık testleri sırasında son teknoloji silahları kullanabilme eğitimleri de verilmektedir.

JÖH olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız ve erkek olmanız şartı aranmaktadır. Kadınların JÖH olma ihtimali şuan için bulunmamaktadır. Başvuru yapmak için mevcutta asker olunması gerekmektedir. Eğer askerlik bitti ise aradan geçen zaman 3 yıl altında olmalıdır. JÖH olmak için boy kaç olmalı diyen kişiler ise 1.64 boyundan kısa olmamalıdır.

Belirtilen şartlara uyuyorsanız yazılı ve uygulamalı sınavlara girmeniz gerekecek. Bu sınavlara girmeden, başvuru esnasında tam teşekküllü sağlık raporu almanız gerekiyor. Boy 1.64’den kısa olmayacağı gibi boy-kilo dengesi oldukça önemli olup fiziksel bir rahatsızlığın olmaması gerekiyor. Terör olayları başta olmak üzere hiçbir şuça karışmamış olmanın yanı sıra adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.

Jandarma Özel Hareket ( JÖH ) Maaşları

JÖH maaşları ortalama 6.000 – 8.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu rakamlardaki fark ise kıdeme ve devleti bazı imkânlarından yararlanılmasına göre değişkenlik göstermektedir. Emeklilik süreleri diğer mesleklere göre daha hızlı gelişmektedir. Maaşlara ilaveten operasyon başına ücret alınmaktadır. Operasyon tazminatı olarak belirlenen ücretler terör bölgelerine göre değişkenlik göstermektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir