Meslekler

JÖAK Nasıl Olunur?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde önemli bir yere sahip olan JÖAK ( Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı olarak tanımlanır. Kritik noktalarda devreye girerek özel eğitimi sayesinde başarılı sonuçlar alan timdir. Törer olaylarına müdahale başta olmak üzere rehine kurtarma operasyonlarında, su altı operasyonlarında, uyuşturucu ile mücadele baskınlarında veya doğal afet gibi önemli doğa olaylarında kurtarıcı olarak görev alırlar. Peki, 2018 yılında JÖAK nasıl olunur?

JÖAK Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Olma Süreci

Öncelikli olarak adını sıklıkla Terör olaylarında başarılı sonuçlar almasıyla duyuran JÖAK TİM’leri toplamda 16 hafta süren zorlu bir eğitime tabii tutulurlar. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı uzman çavuş, astsubay ve subaylar arasında gönüllü olarak başvuran kişiler tarafından seçilerek eğitim alınması üzerine Foça Jandarma Özel Komando Birliğine gönderilirler. Zorlu geçen bu eğitim süreçlerinde başarılı sonuçlar alan kişiler JÖAK olabilmektedirler. Jandarma Genel Komutanlığı personelleri arasından eğitime katılarak JÖAK olmak isteyen gönüllü kişiler dilekçe ile başvuruda bulunabilirler.

Dilekçe ’de gönüllü olarak JÖAK timi olarak görevini devam ettirmek isteyen adaylar arasından bazı kriterlere bakılarak seçilmeleri ön görülmektedir. Seçilen kişiler, öncelikle mülakat ardından spor testine tabii tutularak buralarda başarılı sonuç aldıktan sonra atış testine girerek başarılı sonuçlar alması gerekmektedir. 16 haftalık eğitimde özellikle rehine kurtarma olayları üzerinde yoğunlaşılarak eğitim sürecini birçok farklı alanda devam ettirmektedirler.

JÖAK eğitimlerinde ağırlıklı olarak rehine kurtarma üzerine yoğunlaşılsa da bu eğitim esnasında atışa da ağırlık verildiği söylenilebilir. Atış teknikleri olarak yakın mesafe, uzun mesafe, hareket hali ve keskin nişancılık üzerine çok kapsamlı eğitim verilmektedir. Uçak, tren, AVM, Bina gibi insanların yoğun olarak yaşadıkları alanlarda olası rehine krizlerinde ön planda olan bu TİM rehine kurtarma konusunda profesyonel bir eğitim alırlar.

Verilen eğitimlerde Bilgisayar ortamında sanal görevlerin yerine getirilmesi süreci için interaktif atış poligonu da bulunmaktadır.

JÖAK Görev Alaları

JÖAK nerede görev alır sorusunu üst paragraflarımızda aldıkları eğitimlerden de anlaşılacağı üzere her alanda, her sahada, her bölgede sürdürebilmektedirler. Rehine olaylarında, Hücre baskınlarında, binalarda, AVM’lerde, Stadyumlarda, uçakta, sınır ötesinde, araçlarda görev alabilirler. Toplumun yoğun olduğu bölgede olası bir terör olayında devreye girer ve görevini başarıyla tamamlamak üzere aldığı eğitimlerin hakkını verir. JÖAK Timlerinin sayısı JÖH Timlerine göre oldukça azınlıktadır.

JÖAK Maaşları

Kıdeme, görev yerine, operasyonlara katılmalarına ve aldıkları ek ücretlere göre değişkenlik göstermektedir. Operasyonlara katılmaları durumunda 300 TL – 500 TL arasında bir operasyona katılma geliri alabilmektedirler. Ortalama 6.000 TL – 10.000 TL arasında maaşları bulunmaktadır. Ancak alınan ek rakamlar hariç olup net alınan maaş kesin olarak bilinmemektedir. Her yıl olduğu gibi 2018 JÖAK maaşlarıda ekonomik nedenlerden dolayı artış göstermiştir.

1
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Enes Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Enes
Ziyaretçi
Enes

Bende çok olmak istiyom