Meslekler

Jeoloji Mühendisi Nasıl Olunur?

Ülkemizde son dönemlerde mühendislik alanında son derece popüler hale gelmiş olan ve sektörde de ciddi bir açık olduğu bilinen jeoloji mühendisliği, üniversite tercihleri sırasında çokça tercih edilmektedir. Jeoloji mühendisliğinden söz edildiği zaman her ne kadar sadece depremler ile ilgili çalışma yaptıkları düşünülse de, ilgi alanları bundan çok daha fazlasını kapsamaktadır. Buna en iyi örnek ise, yapılacak olan herhangi bir kazı çalışması, inşaat ya da tünellerde, başlangıçta jeoloji mühendisleri tarafından araştırma yapılmasından söz edebiliriz. Buna ek olarak ülkelerin kazanç kapılarından birisi olan nitelendirilen yer altı madenleri de yine jeoloji mühendisleri tarafından araştırılmakta, Zemin etütü sonrasında gerekli somut adımlar atılmaktadır.

Nasıl Jeoloji Mühendisi Olunur?

Jeoloji mühendisi nasıl olunur konusuna geçmeden önce de, meslek ile ilgili şu detayları verebiliriz.

  • Jeoloji mühendislerinin ilgi alanlarınınbaşında, yer kabuğu gelmektedir. Ancak yer kabuğu incelenirken sadece deprem kuşakları değil, yer kabuğunun tamamı ile ilgili konularla ilgilendiklerini söyleyebiliriz. Ana görev noktaları ise heyelanların önlenmesi ve depreme yönelik çalışmalar yapılmasıdır.
  • Ana görevlerin yanı sıra jeoloji mühendislerinin inşaatların depreme daha dayanıklı olması kapsamında araştırma yapması, Zemin etütlerini incelemesi gibi bir takım görevleri de bulunmaktadır. Buna ek olarak baraj, karayolu ya da tünel gibi ciddi yatırımların yapıldığı alanlarda da jeoloji mühendislerinin kapsamlı bir araştırma yaptıkları bilinmektedir.
  • Jeoloji mühendisleri aynı zamanda yeraltı madenleri, yer altı suları ve doğal kaynakları ile ilgili de araştırmalarda bulunmakta ve raporlamalar da yapmaktadırlar. Yer altı sularının ne kadar kirlilik düzeyine ulaştıkları ve doğal kaynakların gün yüzüne çıkarılması yine onların ilgi alanlarından birisidir.

Jeoloji mühendisi nasıl olunur konusunda, mesleki açıdan bilinmesi gerekenler yukarıdaki gibidir. Buna ek olarak mesleki yeterlilik adına da üniversitelerde bulunan Jeoloji Mühendisliği bölümlerine gidilecek olduğunun hatırlatılmasında fayda vardır. Şuan Türkiye’de 40’tan fazla üniversitede bu bölümler yer almaktadır. Üniversite eğitimini tamamlayan kişiler ise, M. T. A, Eti Maden İşletmeleri ya da AFAD gibi kamu kurumlarında çalışabilecekleri gibi, özel sektörde sayıca çokça fazla olan yapı şirketlerinde de yüksek maaş ile kolay bir şekilde iş bulabilecektir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir