Meslekler

İyi Bir Yönetici Asistanı Nasıl Olunur?

Liderlerin ve yöneticilerin geçmişten günümüze en yakınındaki kişiler asistanlarıdır. Asistanlık mesleği hiçbir zaman önemini yitirmemiştir aksine gelişen teknoloji ve iletişim dünyasıyla birlikte oluşan yoğunlukta yönetici asistanının görevi daha da önem kazanmıştır. Peki iyi bir yönetici asistanı nasıl olunur? Bu yazımızda detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

Öncelikle bilinmelidir ki; yönetici asistanlığının da arasında yetkinlik farkına göre çalıştığı ve asistanlığını yaptığı yönetici değişebilmektedir. Bu nedenle iyi bir asistan olmak için ne yapılması gerekir tek tek anlatacağız.

Eğitim 

Ulusal ve global büyük şirketlerde yönetici asistanlarının mutlaka iyi bir eğitim alması ve kendini kültürel anlamda da geliştirmesi gerekir. Ülkemizdeki üniversitelerde 2 yıllık Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü bulunmaktadır. Bu üniversitelerden birinde alınacak eğitim sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır. Aynı zamanda kültürlü ve açık fikirli bir insan olmanız da, çalıştığınız şirketin ve yöneticinin değerlerine, misyon ve vizyonuna uyum sağlamınız açısından önemlidir.

Yabancı Dil

Artık çok klasikleşmiş olsa da yabancı dil, tabii ki başta İngilizce diline mutlaka sahip olmalısınız. Büyük şirketlerde çalışan yöneticiler her daim yurt dışıyla bağlantı halindedir. Bu iletişimin sağlanmasından, yabancılarla yapılan toplantılarda notlar alınmasına kadar bütün iş sürecinde asistanlar aktif olarak rol almaktadır. Bunun dışında yurt dışında gerçekleşecek görüşmelerde de asistanlar, yöneticilerine eşlik eder. Eğer siz de iyi bir şirkette çok daha iyi bir maaşla çalışmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka yabancı dilinizi geliştirin.

İletişim

Unutmayın ki bir yönetici asistanı, yöneticisiyle diğer insanlar, kurumlar arasında iletişimi sağlamakla da yükümlüdür. Bu noktada asistanın empati yeteneğinin çok gelişmiş olması gerekir ki hem yöneticisinin isteklerini hem de çalıştıkları kişi ve kurumların isteklerini anlayıp en iyi şekilde koordinasyonu sağlayabilsin.

Bilgisayar ve Office Programları

Dijital çağdan önce sekreterler işlerini genel olarak daktilo ile hallediyordu ancak; günümüzde neredeyse bütün şirketlerde bilgisayar kullanılmaktadır. İyi bir yönetici asistanı olmak istiyorsanız hızlı şekilde bilgisayarı kullanabilmeniz gerekir. Bununla birlikte Office programlarını da uzman bir şekilde kullanmanız gerektiğinde sunum hazırlayabilecek düzeyde olmanız beklenir.

Yazı Dili

Asistanlar gün içinde oldukça fazla mail yazmak zorundadır. Bu maillerde hiçbir şekilde dil bilgisi, imla hatası olmaması gerekir. Yanlış ifade edilmiş bir cümle büyük krizlere yol açabilir. Aynı zamanda karşı tarafında sizi ciddiye alması için iyi bir yazı dilinizin olması gereklidir.

Yönetici Asistanlığı Maaşları

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi asistanların yetkinlik farkına göre çalıştığı şirketin büyüklüğü değişebilmektedir. Maaşlarda tam da bu noktada farklılık gösteriyor. Eğer siz küçük bir şirkette sadece telefonlara bakıp not tutarım bir de gelenlere içecek servisi yaparım diyorsanız maaşınız asgari ücreti geçmeyecektir. Ama yukarıdaki saydığımız şartları taşıyorsanız 2500 TL’nin üzerinde bir maaşla çalışabilirsiniz.

Merak ettiğiniz soruları yorum atarak sorabilirsiniz.

Öğrenmek istediğini sor...

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir