Meslekler, Polis Nasıl Olunur

İstihbarat Polisi Nasıl Olunur? İstihbaratçı olmak

İstihbarat Polisi Nasıl Olunur? İstihbaratçı

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan İstihbarat Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan polislere İstihbaratçı Polis denilmektedir. Peki İstihbaraçı Polis nasıl olunur?

İstihbarat Polisi olmak isteyen adaylar henüz okulları devam ederken yapılan seçmelerle ya da okul bittikten sonra dilekçe vererek İstihbarat’da çalışabilirler; ancak burada çalışacak polislerin Kürtçe, Zazaca vb dilleri bilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte amirlerin vereceği olumlu raporda çok önemlidir.

Devletin güvenliğinin ve halkın huzurunun sağlanmasında önemli bir rol oynayan İstihbaratçılar eğitimi oldukça zor geçmektedir. Bu birimde çalışmaya hak kazanan adaylar, 8 hafta sürecek bir eğitime alınır. Bu eğitimde; terör ve organize suç örgütlerini derinlemesine tanımakta ve nasıl mücadele edileceğini, kişisel güvenliğini nasıl sağlayacağını, teknolojik aletlerin istihbaratta nasıl kullanıcağını öğrenmektedir.

Türkiye coğrafi konumu bakımından oldukça stratejik öneme sahip bir noktadadır. Dünyanın özellikle Ortadoğu’nun günümüzdeki karışık durumu ülkemizi doğrudan etkilemiştir. Bugün ülkemiz İstihbaratçıları birçok farklı örgütle mücadele etmektedir. Bu nedenle bu şubede çalışan polislerin özveriyle uzun saatler çalışmaktadır.

4
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KübraEmirnasilolunurSeda Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Seda
Ziyaretçi
Seda

Sezeryan izi polis olmaya engelmidir?

Emir
Ziyaretçi
Emir

Şaşı olmak ve buna binayen 0, 75-1 numara polis olmama engel mi?

Kübra
Ziyaretçi
Kübra

Ben belcikada yasiyorum peki ben Turkiyede istihbaratçi olabiliyormuyum ?