Meslekler

İspiyoncu Nasıl Olunur?

İspiyonculuk, bir topluluk içerisinden konuşulan herhangi bir konunun, önemli ya da önemsiz herhangi bir bilginin bir başka kişiye aktarılması durumuna verilen genel bir isimdir. Her ne kadar insanlara yakıştırılan bir yafta olarak düşünülse de, günümüzde ispiyonculuk ya da muhbirliğin birer meslek haline geldiğini açık bir şekilde söyleyebiliriz. İspiyonculuğun mesleği mi olur şeklinde sorular aklınıza geliyor olsa da, bu kişilerin mesleki hayatlarında sadece ispiyoncu ünvanını kullanmadıklarını söyleyebiliriz. Çünkü bu tarz kişilere muhbir, uzman, danışman, akademisyen ya da bunun gibi farklı isimler verilebilmektedir. Nasıl ispiyoncu olunur sorusuna cevap vermeden önce ise, ispiyonculuğun kişilere iş hayatında ne gibi sonuçlar getireceğini sıralamamızda fayda vardır.

Nasıl İspiyoncu Olunur?

İspiyoncu nasıl olunur sorusuna hem yanıt hem de iş hayatında bu ünvanın kazandıracaklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İş hayatında sizinle aynı ünvana sahip olan, sizin altınız ya da üstünüz birçok kişi bulunacaktır. Özellikle de altların üstlerine karşı içten içe kötü duygular besledikleri bilinmektedir. Ancak buna rağmen onlar ile iyi geçinmek adına bazı özel bilgileri onlar ile paylaştıkları da bilinmektedir. Bu durum aslında ispiyonculuğun başlangıcıdır. Böyle bir durumda, ikili ilişkiler daha sağlam olacağından dolayı, üstler ile astlar arasında bir ilişki kurulacaktır.
  • İspiyonculuk aynı zamanda kamu destekli bir şekilde de gerçekleşebilmektedir. Suç örgütlerinin deşifre edilmesi, bir çetenin yakalanması ve bunun gibi durumlarda, polis teşkilatı tarafından bazı muhbirlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kişiler, toplumda çok fazla alanda bulunduklarından dolayı, çok da fazla bilgiye sahip olacaktır.
  • Muhbirlerin sayısı ülkemizde oldukça fazladır. Ancak, bu kişilerin bilgileri gizli tutulduğundan dolayı, neredeyse hiçbiri normal kişiler tarafından bilinmemektedir. Bunun nedenlerinden birisi de, muhbirlerin kendilerini güvende hissetmeleridir.
  • İş hayatında zaman zaman bazı kişilerin ispiyoncu olmaları istenmektedir. Bu durum her zaman için kötü sonuçlar doğurmayacaktır. Çünkü, işverenler zaman zaman çalışanlarının firmaları hakkında düşündüklerini araştırmak istemekte ve bunun için en etkili yöntem olarak da ispiyonculara başvurmaktadırlar.

İspiyoncu nasıl olunur konusunda ön plana çıkanlar, bilinmesi gerekenler ve ispiyonculuğun ihtiyaç alanlarını yukarıdaki gibi sıralayabiliriz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments