Faydalı Bilgiler

İŞKUR’a nasıl kayıt olunur?

İŞKUR’a kayıt olmak isteyen kişiler öncelikle işveren mi yoksa iş arayan mı olduğunu belirtmelidir. Bu sisteme kayıt internet üzerinden veya kurum aracılığı ile yapılabilmektedir. İŞKUR ülkede yer alan işsizlik ve işçi bulma sorunu için kurulmuş olup 18 yıldır hizmet vermektedir. Birçok kişi bu kurum aracılığı ile iş veya işçi bulmaktadır. Peki, İŞKUR’a nasıl kayıt olunur?

İŞKUR kayıt olma şartları
Türkiye İş Kurumu’na kayıt olmak için bilinmesi gerekenler vardır.
İŞKUR, işverenler ve iş arayanlar olmak üzere iki farklı hizmet imkânı sunmaktadır. Bunlardan birisini seçerek hangisine kayıt olunacağı belirlenmelidir
Kişiye sunulan online formda üyeliğin son aşamasının tamamlanması için e-posta veya telefon numarası belirtilmelidir
Kişinin oluşturduğu İŞKUR hesabına son bir sene içerisinde girilmez veya aktif hale getirilmez ise üyelik dondurulur
Üye olan kişilere sistem veya firmalar tarafından gönderilen mesajların süresi 15 gündür. Bu süre içerisinde okunulmaması durumunda mesajlar otomatik olarak silinmektedir
Yukarıda yazılan şartlar yerine getirildiğinde İŞKUR’a kayıt olma adımlarına geçilebilir. Türkiye İş Kurumu resmi web sitesinde kayıt olmak için gerekli olan yerler bulunmaktadır. Siteye erişim yaparak bu alandan basit adımlar ile kayıt işlemleri tamamlanabilmektedir.

İŞKUR’a üye olurken kişilerden belirli bilgiler istenmektedir. Bunlar aşağıdaki gibi olmaktadır;

  • Nüfus cüzdanı bilgileri
  • Doğum tarihi
  • AD ve soyad
  • Baba adı
  • Doğum yeri
  • Şifre
  • Mail adresi
  • Telefon numarası

Bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurularak en son üyelik sözleşmesi kabul edilmeli ve üyelik tamamlanmalıdır. Bu süre zarfından sonra kişiye üyeliğinin aktif edilmesi için SMS veya mail yolu ile bilgi gönderilir. Buradan gerekli adımlarda tamamlanarak üyelik aktif edilebilmektedir.
İŞKUR sistemine aktif olduktan sonra bir profil oluşmaktadır. Bu profilde kişi gerekli olan öğrenim durumu, özellikleri, eğitim durumu, ilgi alanları, kariyeri ve iş aradığı pozisyonlar gibi alanları doldurmalıdır. Buna göre kişiye iş veya işçi sunulabilmektedir.

İŞKUR kurumuna giderek kayıt nasıl olunur?
Türkiye İş Kurumu hem internet sitesinden hem de kurumlarından kayıt almaktadır. Bazı kişiler internet sitesi aracılığı ile değil de kurumdan kayıt olmak istemektedir. Bunun için kişi bölgesinde bulunan İŞKUR kurumuna müracaat ederek kayıt işlemlerini burada görev alan yetkili kişi aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir. Kayıt olma işlemleri için nüfus cüzdanının yanında bulunması yeterli olmaktadır. Gerekli olduğu durumlarda yetkili kişi farklı belgelerde talep edebilmektedir. Ayrıca öğrenim durumunun gösterildiği bir belgenin yanında bulundurulması faydalı olabilmektedir.

Türkiye İş Kurum’u kayıt olma aşamaları tamamlandıktan sonra, kişiye uygun bir iş veya işçi tespit edilir ise SMS ve mail yolu ile bilgi verilmektedir. Ayrıca yetkili kişiler telefon ile arayarak ta bilgi vermektedir. Bu süreç, Türkiye İş Kurumu sitesi üzerinden üyelik ekranından da takip edilebilmektedir. Uygun pozisyonlar buradan da görüntülenebilmekte ve mesaj olarak sisteme düşmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir