Meslekler

İç Mimar Nasıl Olunur?

İç mimarlık herhangi bir yapının iç tasarımını hem estetiksel hem de işlevsel açıdan en mükemmel çözümler sunan meslek grubudur. Peki ülkemizde iç mimar nasıl olunur? İç mimarın iş imkanları ve maaşları nasıldır? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını yanıtlayacağız.

İç mimar olmak isteyen öğrenciler üniversite sınavında TM-1 alanından (Türkçe – Matematik) tercih yapacaklardır. Bu da demek oluyor ki eğer henüz ortaokuldaysanız ya da lise okuyorsanız hem sözel hem de sayısal derslerinizin iyi olması gerekiyor. Bu iki alanın derslerine de yoğunlaşmalısınız. Üniversite başarı sıralamasında en azından bir devlet üniversitesine yerleşmek için TM-1 alanında ilk 70- 80 bine girmeniz gerekiyor. Bu yıl Selçuk Üniversitesi en son 79 bine giren öğrenciyle taban puanı belirlendi. Eğer İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde okumak istiyorsanız 20-30 bin civarında bir sıralamaya girmeniz gerek. Bu şekilde özel üniversitelerde de tam burslu okuyabilirsiniz.

Üniversiteye başarıyla yerleştiğinizde bir yapının iç mimarisini ilgilendiren; Yapı Donatımı (Isıtma-Havalandırma-Aydınlatma), Yapı Maliyeti, Mobilya ve Mekan Tasarımında Belirleyici Faktörler, İnce Yapı, Bilgisayar Ortamında 3 Boyutlu Tasarım Teknik Resim, Temel Sanat Eğitimi, Temel Tasarım, Yapı Bilgisi, Sanat Tarihi, Yapı Malzemesi, Desen, Serbest El Çizim Teknikleri, Kurgusal Mekanların Tasarım Kriterleri, Mimarlık Tarihi, Yapı Donatımı (Sıhhi Tesisat) gibi birçok ders görerek mezun olduğunuzda iyi bir iç mimar olmanız sağlanır.

İç mimar bir yapıyı tasarlarken müşterinin zevk ve isteklerini dikkate alarak ve işlevsellik özelliğini de aklında bulundurmalıdır. Öğrencilik döneminde ülkemizdeki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tasarımları inceleyerek ufkunuzu açabilirsiniz. İnstagram üzerinden iç mimari harikalarını detaylıca inceleyebilirsiniz. Öğrencilik döneminde staj yapmanız da sizin avantajınıza olacaktır. Teori kadar pratiğin önemi her meslekte olduğu gibi iç mimarlık alanında da geçerlidir.

İç mimarın iş alanı konusunda devlette çalışması şu an oldukça zor gözükmektedir. En son Yükseköğretim Kurulu, 06 Temmuz 2017 tarihinde almış olduğu kararla İç Mimarlık Programı mezunlarının kamu kurumlarının Mimar kadrolarına atanamayacaklarına karar verdi. Ancak TOKİ, KİPTAŞ gibi devlet destekli kurumlar az da olsa alım yapmaktadır. Bu da demek oluyor ki; iç mimarlık yapmak isteyen kişilerin özellikle çalışma alanı özel sektör olacaktır. Özel sektörde inşaat firmaları, dekorasyon firmaları gibi tasarımla ilgili şirketlerde her zaman iç mimara büyük ihtiyaç vardır.

Mimarlar ve İç Mimarlar Odasının yeni mezun  mimarlar için  asgari maaşı 3.000 TL olarak  belirlemiştir. Ancak ülkemizdeki rekabet ortamı ve ekonomik durum nedeniyle bu kurala her şirket uymayabilir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir