Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Hemşire Nasıl Olunur

Sağlık sektöründe doktorlardan sonra en geniş iş tanımına sahip olan Hemşirelik; hasta bakımı, sağlık araç gereç bakımı ve hazırlanması, araç ve gereçlerin kullanımı gibi geniş bir alanda kendi içinde bölümlere ayrılan bir meslek dalıdır. Sağlık sektöründe birçok alanda etkin rol oynayan hemşirelik mesleğine ilgi ilk gününden günümüze kadar yoğun bir süreç içerisinde gelişim göstermiştir. Peki günümüzde hemşire nasıl olunur?

Hemşire olmak isteyen birçok aday olmasına rağmen birçok hemşire, yaptıkları kutsal görevin farkında değil. Maddi kazancından ziyade insan yaşamının bir bakıma sizin ellerinizde olması bu konuda hemşirelerin daha dikkatli ve duyarlı olmalarını gerektiriyor. Bu yazıyı okuyan hemşire adaylarının amacı maddi kazanç yönü ise direk başka bir mesleğe yönelmeleri daha iyi olacaktır. Hemşire olabilmek için birkaç farklı yol ve yöntem bulunmaktadır. Hemşirelik konusunda yapılan düzenlemelerden önce sağlık liselerinde hemşirelik bölümünü okuduğunuzda, liseden mezun olduğunuz zaman hemşire olabiliyordunuz. Lakin yapılan son düzenlemelerden sonra artık sağlık lisesinden çıkış yaptığınızda hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı ya da hasta bakıcısı olarak çalışabiliyorsunuz. Hemşire olabilmek için üniversitelerin hemşirelik bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Hangi lise türünden mezun olursanız olun, sınavda yeterli puanı aldığınız zaman bu bölüme girebiliyor olsanız da sağlık lisesi çıkışlı olmanız size ekstra puan verecektir. Bu şekilde daha kolay hemşire olabilirsiniz.  Üniversitelerin hemşirelik bölümünde yüksek lisans yaparsanız, uzman hemşire unvanı ile işe başlarsınız. Bu bölüme giren kız öğrenciler için hemşire, erkek öğrenciler için sağlık memurluğu unvanı kullanılmaktadır. Bu okulu kazanan öğrencilere verilen eğitim, hastaları izleme, tedavi süreci aşamaları ve ileri soyut düşünme yeteneğinin arttırılması üzerine kuruludur.

Hemşirelik eğitimini almış ve bu kutsal mesleği yapacak duruma geldiyseniz gerçekten şanslı birisiniz demektir. Çünkü hemşireliğin çok geniş bir çalışma alanı olup bu çalışma alanlarında çalışabilmeniz sizin işi öğrenmenize ve sağlık alanındaki beceri yetkinliklerinizle doğru orantılıdır. Hemşireler genelde hastanelerde çalışırlar. Hastanelerin dışında, Dispanser, AÇSAP, KETEM gibi sağlık kuruluşlarında da çalışmaktadırlar. Bunun dışında aile hekimlikleri, sağlık ocakları, poliklinikler de çalışma alanları içine girmektedir. Bu kadar yer sayılmasına rağmen halen çok geniş çalışma alanları bulunmaktadır. Örneğin bir hemşire okulların revir bölümünde, askeriye içerisinde revir bölümünde, kurumların tabipliklerinde, ambulans içi acil servis bölümünde, diş hastanesinde, huzurevinde, özürlü bakım merkezinde çalışabilir. Kısacası sağlık sektörü ile alakalı olan kurum ve kuruluşlar hemşireler için birer çalışma yeridir.

hemşire nasıl olunur 2017
hemşire nasıl olunur 2017

Bir hemşire adayında olması gereken bazı özellikler vardır. Son zamanlarda televizyonlarda gördüğümüz hastanede şiddet olaylarının bir nebze düşmesi için hemşirelerin üzerine de sorumluluk düşüyor. Bir hemşire, güler yüzlü, sabırlı, işini seven, eli yatkın, gerekli raporları düzenlemesini yapacak, hekimin dediğini iyi anlayacak ve ona göre görevini yerine getirecek özelliklere sahip olması o kişiyi eşsiz bir hemşire yapar.

Hemşirelik mesleğinin kutsal amacını iyice anlattıktan sonra işin diğer güzel bir yanı ülkemiz standartlarına göre güzel maaşlar kazanıyor olmalarıdır. Tabii bu güzel maaşları alabilmek için kamu hastanelerine odaklanmanız daha iyi olacaktır. Kamu hastanelerinde çalışan bir hemşirenin döner sermaye geliri ile maaşı  2016 – 2017 yıllarında ortalama 2500 – 3000 TL arası değişmektedir. Başhemşireler bu maaşın üzerine 500 ile 750 TL arasında daha fazla almaktadır. Özel sektörde çalışan hemşirelerin maaşı 1500 TL’ye kadar düşmektedir. Yalnız çalışma saatleri kamuda çalışan hemşirelere göre daha az olacaktır. Bu maaşların üzerinde alan nadir de olsa Hemşireler bulunmaktadır.

3
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
şevval şimşekYALLAH ŞÖFORemine ırmak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
emine ırmak
Ziyaretçi

selam ben bu mesleği çok seviyorum ve bana yardım etiğiniz için size teşekkür ederim allah razı olsun bay bay

şevval şimşek
Ziyaretçi
şevval şimşek

çok olursun bekle hemşire olmayı daha çok olurdun

YALLAH ŞÖFOR
Ziyaretçi

AKLI OLAN BU MESLEĞİ SEÇMEZ SAYGILAR….