Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Havalimanı Polisi Nasıl Olunur

Ülkemizdeki havalimanlarının güvenliği Emniyet Teşkilatı’na bağlı polislerce sağlanmaktadır. Peki havalimanı polisi nasıl olunur?

Havalimanı polisi olmak isteyen öğrencilerin öncelikle en az lise mezunu olması gerekir. Lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencileri PMYO sınavına girerek 2 yıl polis okulunda okuduktan sonra polis olur. Polis olduktan sonra karakol, güven timi  da ya da çevik kuvet de bir süre görev yaptıktan sonra havalimanı polisi olmak için dilekçe verilebilir; ancak kabul edilmesi çok zor olacaktır. Çünkü ülkemizde az sayıda havalimanı var ve buralarda fazla polis çalışmıyor. Özellikle küçük illerdeki havalimanlarında İstanbul ve Ankara’ya göre çok daha az polis çalışmaktadır.

Havalimanı polisi olarak çalışmak isteyen adayların ingilizcesi olması büyük avantajlarına olacaktır. Havalimanlarında polisler sıklıkla yolcularla iletişime geçmektedir. İngilizce, Rusça gibi dillerin bilinmesi ve amirler tarafından iyi referansın olması Havalimanı Şube Müdürlüğü’ne geçişi kolaylaştıracaktır. Özellikle son yıllarda artan terör tehlikesiyle havalimanları da hedef haline gelmiştir. Bu nedenle havalimanı polislerinin görevi artık çok daha fazla dikkat ve sorumluluk gerektirmektedir.

Havalimanlarında şube müdürlüğü bulunur. Bu şube müdürlüğünün başındaysa 3. Sınıf Emniyet Müdürü bulunur. Havalimanı polislerinin görevleri arasında; yurt dışına giriş çıkış işlemleri, nizamiye alanında kontrol,  terminal binası giriş çıkış noktasında kontrol, yurtdışı yolcuları tahdit kontrol vardır. Havalimanlarındaki polislerin maaşı en az 3500 TL’dir. Bu ücret memurun kıdemi yükseldikçe daha da artmaktadır.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Elessar
Elessar
3 yıl önce

Havaalanı polisi sivil mi çalışır resmi mi?

Albina
Albina
1 yıl önce

Ne zamandandır bu polisliği araştırıyordum ama bulamıyordum Teşekkürler inşallah POLİS olurum AMİN