Meslekler

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Gümrük müşavirleri, yurt dışı ile yapılan ticaretler sonucunda gümrüğe ulaşan malların teslimi ve teslime hazır olması için gerekli şartları yerine getiren kişiler olmaktadır. İthalat ve ihracat alanları fark etmeden faaliyet göstermektedirler. Yurtdışı işlemleri için gerekli olan belgeler ve işlemler sorumluluğu gümrük müşaviri olan kişilere ait olmaktadır. Ticaret yapmakta olan kişilerde bu tarz işlemleri için müşavirler ile iletişime geçmektedir. Peki, gümrük müşaviri nasıl olunur?

Gümrük müşaviri olmak için gerekli şartlar?
Bu alanda çalışabilmek için öncelikle gümrük müşavir yardımcısı olmak gerekmektedir. Gümrük müşaviri olabilmek için, 2 yıllık müşavir yardımcısı olma şartı aranmaktadır. 2018 gümrük müşavir olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

  • 2 yıllık gümrük müşaviri yardımcısı olarak görev yapılmış olunmalı
  • Dikkatsizlik ve tedbirsizlik gibi basit suçlar dışında adli sicil kaydı bulunmamalı
  • Devlet’te memuriyet gibi alanlarda faaliyet gösterilip atılmamış olmak
  • Gümrük müşaviri olmak için gerekli olan okullardan mezun olmak
  • 2 yıllık staj süresi tamamlanmış olmalı
  • Müşavirlik için gerekli olan sınavlardan yeterli puanı almış olmak, gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

Yukarıda gerekli olan şartlar yerine getirildiği takdirde gümrük müşaviri olarak çalışılabilmektedir. Bu süreçte bir müşavirin yanında 2 yıl boyuna eğitim alınmakta ve yardımcısı olarak görev yapılmaktadır. 2 yıllık süre sonunda ise kişi istediği takdirde bir gümrük müşaviri olarak görev yapabilmektedir.
Gümrük müşaviri sınav tarihi
Gümrük müşaviri olabilmek için en son yazılı sınavdan geçilmesi gerekmektedir. Bu sınav tarihi, sınavdan tam bir ay kadar önce açıklanmaktadır. Sınavlar iki aşamadan oluşmaktadır ve ilk aşaması ön eleme olarak kabul edilir, resmi kuruluşlar tarafından yetersiz olan kişiler elenirler. Bir sonraki kısmında ise genel yetenek, genel kültür ve gümrük kanunu soruları yer alır. Çok az bir kısmı genel yetenek, genel kültür sorularından oluşurken sınavın büyük bir kısmı gümrük kanununu içermektedir. Sınav tarihleri ve geçmiş soruların güncel ekleri T.C. Gümrük Bakanlığı resmi sitesinde yer almaktadır. Sınavdan önce siteye girerek tarih öğrenilebilmektedir.

Gümrük müşavirleri nerede görev alırlar?
Gümrük müşaviri olan kişiler genellikle gümrük bölgelerinde görev alırlar. Burada kişilere veya firmalara özel olarak hizmet vermekte alım ve satım işlemlerini yürütmektedirler. Bir danışmanlık hizmeti gibi görülebilmektedir.
Bazı gümrük ofislerinin bulunmadığı yerlerde, ayrı bölgelerde gümrük işlemlerini yürütebilecekleri firma ofislerinde de görev alabilmektedirler. Buradan tüm gümrükleme işlemleri ithalat, ihracat ve lojistik alanlarında danışmanlık sağlanarak firmaların işlemleri yapılmaktadır. İlk göreve başlayan gümrük müşavir yardımcıları ise bu alanlarda faaliyet gösteren kişilerin yanında çalışmaktadır.

Gümrük müşaviri olmak isteyen, müşavir yardımcıları 2 yıl boyunca her konuda destek almakta ve eğitim görmektedir. 2 yıl süre bütün gerekli bilgilerin öğrenilmesi ve tam anlamıyla yapılabilmesi için yeterli bir süre olarak görülmektedir. Yardımcılıktan terfi olan kişiler ise farklı gümrük ofislerinde müşavir olarak çalışabilmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir