Hastalıklar

Grip Nasıl Olunur

Grip, mevsim farklılığı göstermeksizin insanların solunum yoluyla bulaştırdığı bir hastalık türüdür. Temel olarak tedavisi diğer hastalıklarla kıyaslandığı zaman oldukça kolaydır. Özellikle dış ve sonbahar dönemlerinde yaygınlaşan bu hastalık türü, solunum temasının yanı sıra grip hastalığı olan bir kişiyle aynı ortak kullanım ürünlerini paylaşmak veya temas etmek gibi sebeplerden dolayı bulaşabiliyor. Peki, “Grip nasıl olunur?” veya gribi önlemek için neler yapılmalıdır sorusuna değinecek olursak;

  • Bol bol C Vitamini takviyeleri alınmalıdır. Mandalina ve portakal gibi meyveler bu alanda C vitamini deposudur.
  • Vücudu dinlendirmek çok önemlidir. Gribi atlatabilmek açısından boğazlarınızı ve vücudunuzu yumuşatabilecek ürünlere yönelebilirsiniz. Ihlamur, zencefil veya bal gibi ürünler ilk tercihtir.
  • İleri seviye gripler için antibiyotik kullanımı gerekebiliyor. Bu süreç 1 hafta ile 2 hafta arası değişebilmektedir.
  • Gribi atlatana kadar ikinci kişilerle temas geçmemeli, vücut ısınızı daima orta seviye de tutmalı ve ılık su ile duş almalısınız.

Bunun yanı sıra eczaneler, kişiler için özel olan ve ilk olarak sonbahar ayında sunulan grip aşılarını paylaşabiliyorlar. Tüm kışı iyi geçirmek ve hasta olmamak açısından bu tip aşıları da yaptırabilirsiniz. “Grip nasıl olunur?” sorusu, tamamen bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı var olan hastalığa sahip olan kişilerle temasa geçmediğiniz müddetçe sizlere herhangi bir şekilde bulaşmamaktadır. Günümüzün en sık rastlanan rahatsızlığı olarak bilinmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir