Meslekler

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur?

Çetin mesleklerden birisi olan denizcilik, zorlu olduğu kadar yüksek maaşın sahibidir. Geminin kontrolünü sağlayan kişilere gemi kaptanı unvanı verilmektedir. Bu görevi üstlenen kişilerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu duruma örnek verecek olursak; bir gemi kaptanı seyahat boyunca uyku düzenine oldukça dikkat etmek zorundadır. Aksi takdirde oluşabilecek en ufak bir sorunu gözden kaçırabilir, haliyle gemi alabora olabilir. Tamda bu sebepten dolayı aslında gemi kaptanlarının maaşı yüksek olmaktadır. Tüm geminin kontrolünü sağlayan bu kişilerin mesleği elbette ki hafife alınmayacak cinstendir. Bundan dolayı da aldıkları maaşı sonuna kadar hak ettikleri tartışılamaz bir konudur. Peki gemi kaptanı nasıl olunur? İşte, gemi kaptanı olabilmek için gerekenler;

Gemi Kaptanı Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Gemi kaptanı olabilmek için bu işin okulunu okumak, mezun olmak ve ardından gerekli stajları görmek gerekmektedir. Sadece bu mesleğin okulunu okuyarak görev yapmanız imkansız bir durumdur. Çünkü bu görev sadece eğitimde değil, aynı zamanda pratikte de oldukça zordur. Bundan dolayı da birkaç seyahat boyunca bir gemi kaptanının yanında staj yapmadan sertifika alınamamaktadır.
Bir geminin 2 ayrı bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerin isimleri güverte ve makinedir. Bu alanda görev yapan kişiler, 4 yıllık üniversite eğitimi görmüş olmakla birlikte sertifikası bulunan kişilerdir. Gemi kaptanı olabilmek için gerekli olan bölüm “Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği” adı verilen bölümdür. Bu bölümü başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler mezun olmuş sayılır. Ancak sadece bu bölümü bitirmek ile gemi kaptanı olunmamaktadır. Mezun olan kişiler 12 ay boyunca sürecek olan güverte stajını da başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir. Bu maddeyi de tamamlayan kişiler, uzak yol vardiya zabitliği sertifikasını alabilmek için sınava giriş hakkı kazanırlar. Bu görevi de layıkıyla yerine getiren kişiler sertifikalarını alabilirler.

Gemi Kaptanı Maaşları 2018
Halk arasında yaygın bir şekilde konuşulan durumlardan birisi de, gemi kaptanlarının almış olduğu maaştır. Gemi adamlarının aldığı maaşlar, alın teri olmakla birlikte zorlu bir görev olduğu için yüksek tutulmaktadır. İşte bir gemi içerisinde yer alan 1. Kaptan, 2. Kaptan ve gemide yer alan diğer görevlilerin aldıkları maaşlar;
1. Kaptan Maaşı: 7.000 – 9.000 $
2. Kaptan Maaşı: 5.000 – 6.000 $
Zabitan Maaşı: 2.500 – 4.000 $
Karamot Maaşı: 1.500 – 2.500 $
Aşçı Maaşı: 2.000 – 3.000 $
Bu gemi adamlarının aldıkları maaşlar her ne kadar yüksek olsa da, bu kişilerin görevi oldukça zorludur. Karadan ayakları kesilen bu kişilerin dört yanı da sularla çevrili olmaktadır. Ayrıca gemide görev yapacak olan kişilerde dikkat edilen en büyük hususlardan birisi de korku durumudur. Eğer sudan korkan, yüzme bilmeyen veya panik atağa sahip olan kişiler, gemide görev yapamamaktadır. Bir gemi içerisinde görev yapmak istiyorsanız, tüm bu maddelere sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir