Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Fizyoterapist Nasıl Olunur

Özellikle hareket sistemi bozuklukları, engel, hastalık ve yaralanma ile birlikte karşımıza çıkan ve bu hususların tedavisinde önemli rol oynayan kişiler fizyoterapistlerdir. Peki Fizyoterapist nasıl olunur?

Fizyoterapist Eğitim Süreci ve Aşamaları

Fizyoterapistler fizyoterapi ve rehabilitasyon ölçümlerine dikkat ederek hasta hakkında tedavi planlarını hazırlarlar. Fizik tedavi uzmanı olarak da bilinirler. Fizyoterapist olmak için öncelikle 6 yıllık Tıp Fakültesi’ni bitirerek Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlaşmayı tercih eden bir kişi KPDS’den aldığı en az 50 puan ile Tıpta Uzmanlık Sınavı’na hak kazanır. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarı göstererek asistan olmaya hak kazanırsa da 4 sene sürecek olan asistanlık eğitimine başlaması gerekir. Öğrenciler 4 yıl boyunca gördükleri genel kültür, teori ve pratikler ile birlikte rehabilitasyon teknikleri, duygu-algı-motor uyumluluk testlerini, fiziksel fonksiyon testleri, antropomorfik ölçümler, esneklik ölçümleri, endurans, hız, günlük hayat aktiviteleri, elektrodiagnostik testleri, kısalık testleri, eklem hareketlerinin ölçümü testleri ve kas testleri gibi konuları öğrenerek mesleki yaşama hazırlanırlar. Son sınıfta ve yazları da staj yapılmaktadır. Daha sonra meslek yaşamlarında akademik kariyer yapabilir ya da belli alanlarda uzmanlaşabilirler.

fizyoterapist nasıl olunur

Fizyoterapist Çalışma Alanları

Kardiyoloji, beyin cerrahi, pediatri veya ortopedi gibi pek çok dalın hastalarının da tedavilerini yapabilirken üniversite hastaneleri, özel hastaneler, devlet hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri, klinikler, huzurevleri ya da spor kulüplerinde çalışabilmektedirler. Fizyoterapi ve rehabilitasyon da diğer tıp alanları gibi günümüzde popüler olan meslektir ve talep fazladır. Ayrıca modası geçmeyen mesleklerden de bir tanesidir. Fizik tedavi uzmanlığı diğer adıdır.

Fizyoterapistte Olması Gereken Özellikler

  • El becerilerinin iyi olup göz ve el hareketlerini uyum içinde gerçekleştirmelidirler.
  • Etkili iletişimi iyi kullanmalıdırlar.
  • Sabırlı, çalışkan, dikkatli ve sorumluluklarını yerine getiren kişiler olmalıdırlar.
  • Kimya, biyoloji gibi fen bilimlerine meraklı olmalıdırlar.

Fizyoterapistin Görevleri

Özellikle hareket sistemi bozuklukları, engel, hastalık ve yaralanma ile birlikte karşımıza çıkan sıkıntıların tanı, teşhis ve tedavisinde rol oynarlar.

Fizyoterapist Maaşı

Devlette çalışan bir fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanının maaşı 2300 ila 3000 TL aralığında bulunmaktadır. Ancak bu rakamlar tabi ki çalışılan kurumlara göre farklılık göstermektedir. Meslekte uzmanlaştıkça bu ücretler çok daha fazla artmaktadır. İyi bir fizyoterapist özel sektörde rahatlıkla yüksek ücretlere iş bulabilmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir