Meslekler, Öğretmen

Fizik Öğretmeni Nasıl Olunur

Fizik Öğretmenleri ülkemizde ortaöğretim (lise) kurumlarında eğitim vermektedir. Fizikçiler; madde ile enerji arasındaki etkileşimi incelerler. Peki Fizik Öğretmeni nasıl olunur?

Fizik Öğretmenliği bölümümde okumak isteyen öğrenciler eğitim hayatları boyunca sayısal derslere ağırlık vermesi gerekir. Henüz liseye geçmemiş adayların sayısal dersleri görebileceği liseleri seçmeleri tavsiye edilir. Lise eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu YGS ve LYS’ye girecektir. Bu sınavlarda adaylar MF-2 alanından tercih yapacaklardır.

Ülkemizde 8 üniversitede Fizik Öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. 2016 yılında açıklanan taban puanlarında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi 229 puanla en düşük puana sahip üniversitedir. Boğaziçi Üniversitesi’yse 362 puanla en yüksek puana sahip üniversitedir. İstanbul’da okumak isteyen adaylar Marmara Üniversitesi’ni, Ege Bölgesi’nde okumak isteyen adaylar İzmir Dokuz Eylül ve Balıkesir Üniversitesi’ni tercih edebilir. Ankara’da okumak isteyen öğrencilerse Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni ve Gazi Üniversitesi’ni tercih edebilir.

Üniversiteyi kazanan adaylar 5 yıl sürecek eğitim alırlar. Eğitimlerinin sonunda KPSS’ye giren öğretmen adayları her yıl açılan kontejyna girmeye çalışır. KPSS’den sonra adaylar açık olan okullara tercih yaparlar. En yüksek puan alan adaylardan başlayarak boş olan yerlere öğretmenlerin ataması gerçekleşir. Göreve yeni başlayan öğretmenleri zorunlu hizmet bölgelerinde belirlenen yıl kadar görev yapması gerekir. 2017 yılı itibariyle en düşük öğretmen maaşı 2650 TL’dir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir