Faydalı Bilgiler

Fenomen Nasıl Olunur

Günümüzün büyük bölümünü sosyal medyada geçiren bizler için; büyük bir kitle tarafından sosyal medya üzerinden tanınmak, bilinmek,  ilgi görmek isteyişimizin sonucu olarak fenomen kavramı ortaya çıkmıştır. İnstagram, twitter, facebook üzerinden nasıl fenomen olunur? Bu yazımızda bu konuları detaylıca yazacağız.

Öncelikle arkadaşlar; hangi sosyal medya aracı olursa olsun fenomen olmanın matematiği ortaktır. İnstagram’da da, twitter’da da fenomen olmanın formülü aynı yoldan geçer. Şimdi farklı alanlarda fenomen olmuş bazı isimleri gözümüzün önünde canlandıralım. Aykut Elmas, Veysel Zaloğlu, Danla Bilic. Her biri instagram’da oldukça popüler isimlerden sadece birkaçı. Diğer fenomenler gibi bu arkadaşlar da yaptıkları işle farkını koyarak fenomen olmuşlardır. Peki bu fark ne? Yaptıkları işi gerçekten iyi yapmalarıyla birlikte, iletişimleri ve hareketleriyle sevilmeleri onları fenomen yapmıştır. Siz de fenomen olmak istiyorsanız öncelikle bir kategori / alan bulmanız gerekiyor. Gerçekten yetenekli olduğunuz ve insanları sizi izlerken keyif alması bu noktadaki en önemli faktördür. Sonrasında yılmadan usanmadan uzun bir süre belirli periyotlarla sürekli paylaşımda bulunacaksınız. İlk zamanlar verdiğiniz emeğin tam olarak karşılığını alamayabilirsiniz ama inanın ki bir süre sonra paylaşımlarınız doğal olarak insanlar kendisi paylaşacak, konuşacak ve yayılacaktır.

Facebook, twitter, instagram’da içeriklerinizi hazırlarken sizi daha hızlı yükselmenizi sağlayacak bir diğer faktörse; gündemi takip edip, bağlantılı içerikler oluşturmaktır. İnsanlar zaten gündemdeki o olayı bildiği için sizin o konuda farklı mizahi bir yaklaşımınız dikkatleri üzerinize çekecektir. İlerleyen süreçlerde diğer fenomenlerle birlikte hazırladığınız ortak içeriklerle hem paylaşımlarınıza yenilik getirmiş olur hem de farklı kitlelere de ulaşabilirsiniz. İçeriklerinizi oluştururken bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta tespitlerden yola çıkmanızdır. Tabii ki bu her içerik oluşturucusu için mümkün değildir; ancak insanlarda duygu değişimi yaratacak içerikler sunuyorsanız onları can damarından yakalamanız gerekir. Bu noktada yapacağınız ince tespitler sizi işin zirvesine taşıyacaktır. Mesela küçük bir tespit örneği sunayım; Küçükken yanlış bir hareketimizle bir arabanın çarpma tehlikesi mutlakaya yaşamışızdır. Eğer o tehlikeyi annemizin yanında yaşadıysak ve araba bize çarpmadıysa annemiz bizi öpüp koklamak yerine, arabanın yerine annemiz bize çarpardı bir tane 🙂 Mesela bu bir tespittir. Belki de Türklere özgü bir şeydir. Bunu çoğu kişi yaşamıştır. Ve anlatırsanız harbiden lan derler. Bir de buna kendinizden biraz mizah katıp da anlatırsanız işte fonomen olma yolunda adımlarınız hayırlı olsun.

 

1
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Arif Koçak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Arif Koçak
Ziyaretçi

Sosyal medya fenomeni nasıl olunur? için iyi yazı olmuş fenomen olduktan sonra nasıl para kazanılır bunu da öğrenmek için bir yazı bekliyoruz