Meslekler, Öğretmen

Felsefe Grubu Öğretmeni Nasıl Olunur?

felsefe öğretmeni nasıl olunur

Felsefe Grubu Öğretmenleri, liselerde felsefe, psikoloji, sosyoloji derslerine girmektedir. Peki Felsefe Grubu Öğretmeni nasıl olunur?

Felsefe grubu öğretmeni olmak için 3 yol bulunmaktadır. Bunlardan 1.si  üniversitelerin Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümünde okumaktır. Şu an ülkemizde 3 üniversitede bu bölüm bulunmaktadır. 2016 yılı itibariyle TM-3 puan türünden 318 puanla en düşük puana sahip Erzurum Atatürk Üniversitesi’dir. Ankara Gazi Üniversitesi’yse 334 taban puanıyla en yüksek puana sahip üniversitedir. Bu üniversitelerden birisini kazanan adaylar 5 yıl sürecek eğitimlerinin ardından KPSS’ye girer ve açılan kontejyana girmesi halinde kadrolu olarak MEB’de çalışmaya başlar.

2. ve 3. yolsa üniversitelerin Felsefe ve Sosyoloji bölümlerinden mezun olup tezsiz yüksek lisans yapmaları halinde bu branşta öğretmenliğe başvuru yapabilirler. Bu bölümün mezunları da aynı şekilde KPSS’ye girmesi gerekir. 2017 yılı itibariyle göreve yeni başlamış bir Felsefe Grubu Öğretmeninin maaşı en düşük 2600 TL’dir. Bu ücret ek dersler, görev yapılan bölge, vs eklenen ücretlerle artmaktadır.

1
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ayla Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayla
Ziyaretçi
Ayla

Benim için çok önemli bilgiler oldu teşekkürler… Fakat bir sorum olacak… Felsefe grubu öğretmeni olmak istiyorum ve felsefe bölümününü okuduktan sonra tam olarak ne yapacağımı anlayamadım. Tam olarak ne gibi bir başvuru yapmam gerekecek?