Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Estetik Cerrahı Nasıl Olunur

Tıbbın en yeni ve bir o kadar da hızlı gelişen branşı olan estetik cerrahi, bilinenin aksine sadece yüz gerdirme ya da silikon takmak ile alakalı değildir. Peki Plastik Cerrahı nasıl olunur?

Estetik Cerrah Eğitim Süreci ve Aşamaları

Tek bir tanımla anlatılamayan plastik cerrahlığı pek çok farklı ameliyatta hatta en basit örnek ile yarayı dikmek için bile gereken bir branştır. Plastik Cerrahı olmak için öncelikle doktor olmak gereklidir. Yani Tıp Fakültesi’ni bitirmiş olmak gerekmektedir. İntern dönemi olarak adlandırılan tıbbın 6. sınıfı uzmanlaşma alanına karar verilen dönemdir. Kişi iyi düşünmeli ve uzmanlık alanını iyi seçmelidir. Hayatının geri kalanında yapacağı meslek olacağı içinde ince eleyip sık dokuması gerekir. Estetik cerrah olmak isteyen bir kişi tüm cerrahlıklarda olduğu gibi ya da tüm uzmanlık alanlarında olduğu gibi KPDS’den minimum 50 puan alarak Tıpta Uzmanlık Sınavına girmeli ve istediği bölüm için gereken puanı tutturmalıdır. Açılan kadrolar uzmanlık alanlarında çok olmadığından aldığı puanın yüksek olması gerekmektedir. TUS’ta başarılı olan kişi 5 yıl asistanlık yapmak üzere eğitim almaya başlar. Özellikle ilk 2 senede ağırlıklı olan teorik anlatım son seneler yerini pratik uygulamaya bırakarak kişilerin mesleklerine uygulamalı olarak yapılan dersler yardımı ile hazırlanmasını sağlamayı amaçlar. Hazırlanan tez kabul edilince asistanlık dönemi biter ve girdiği sınavda başarılı olan kişi Estetik Cerrah ya da Plastik Cerrah unvanı kazanır.

estetik cerrahı nasıl olunur

Estetik Cerrah Çalışma Alanları

Dikiş gibi basit bir işlemden ameliyatlardaki işlemlerde yapılacak olan uygulamalara kadar pek çok alanda etkili olduğundan estetik cerrahinin çalışma alanları da oldukça geniş yelpazededir. Hastane, klinik ya da kendi muayenehanelerini açmakta serbest olan estetik cerrahların Yaşlılık giderici ya da güzel görünme adına yapılan işlemlerin de olması nedeni ile çalışma alanları geniştir.

Estetik Cerrah Görevleri

Açılan yaraların estetik bir görünüm ile dikilmesinden, ameliyathanede gerçekleştirilen bıçak işlemlerinin düzgün yapılmasına ya da herhangi bir hastalık söz konusu olmadan kişinin kendi isteği doğrultusunda yapılan işlemlere kadar her türlü işlemi yapmak estetik cerrahın görevidir.

Estetik Cerrah Maaşı

Kendi özel muayenehanesinde aldığı maaş ile devletin çok fark ettiği cerrahlık maaşları estetik cerrahi için de geçerlidir. Yani 5000-50000 TL aralığındadır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir