Meslekler

Esnek Nasıl Olunur?

Esneklik, insan bedeni için gayet önemli bir özelliktir. Pek çok işlevi olan esnekli öncelikle bireylere kazandırdığı atletik ve sportif yapı sayesinde doğrudan doğruya vücut sağlığına olumlu bir etki yapmaktadır. Esneklik sayesinde eklemler ve kaslar fevkalade dayanıklı hale gelmektedir. Zira esnekliğin kazanılması ve muhafaza edilmesi için yapılan hareketler sonucu kas yapısı güçlenmekte ve eklemden kaynaklanan problemler ve ağrılar büyük ölçüde azalmaktadır. Bu sayede hayat boyu yapılan fiziksel faaliyetlerde yaralanmalar, kas yırtılmaları ve eklem problemleri minimum düzeye indirilmektedir. Esneklik kazanmak için yapılan aktiviteler sayesinde vücut normal düzeyde sarf ettiği eforun üzerine çıkmakta ve doğal olarak nefes alış verişi hızlanmaktadır. Bu sayede vücudu daha fazla oksijen girmekte ve bu da başta kalp sağlığı olmak üzere doğrudan doğruya vücut sağlığına olumlu etki yapmaktadır.

Esnekliğin bir diğer faydası ise dış görünüm noktasındadır. Esnek vücutlar zayıf ve fit bir görünümde olduğu için giyilen kıyafetlerin pek çoğu yakışmakta ve şık bir görünüm oluşturmaktadır. Bilindiği gibi pek çok hantal ve kilolu bireyler giyilen kıyafetlerin yakışmamasından şikâyet etmektedir. Sizler de bu hantal ve kilolu bireylerdenseniz ve esnek nasıl olunur sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz!

Esneklik Nasıl Kazanılır?

Esneklik kazanmak için bu noktada gerekli olan aktivitelerin günlük olarak yapılması gerekmektedir. Tıpkı bir fitness ya da body building sporcusu gibi disiplinli ve istikrarlı bir çalışma programı hazırlanmalı ve bu program muntazam bir şekilde uygulanmalıdır. Hazırlanan bu programda doğru hareketlerin olması oldukça mühimdir. Doğru hareketlerin neler olduğu öğrenmek için ise başta antrenörlere ve sportif danışmanlara başvurmak üzere pek çok kaynak vardır. Bunlar; spor salonları, spor kitapları, spor videoları olarak sıralanabilmektedir. Esnekli kazanmak için yapılan hareketler – eğer profesyonel seviyede düşünülmüyorsa – genel olarak ‘’kültürfizik hareketleri’’ olarak tanımlanan hareketlerden ibarettir. Isınma, açma ve germe olmak üzere temel egzersiz hareketleri başlangıç için ideal örneklerdir.

Kimlere Esnek Denir?

Esnek insanlarda görülen ortak özelliklerden ilki sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmalarıdır. Esneklik kazanmak için yapılan hareketleri sürekli yaptıklarından ötürü kalp ritim seviyelerinden kan değerlerine varıncaya kadar tüm değerleri normal seviyelerde seyretmektedir. Öte yandan esnek bireyler fiziksel aktivitelerde de oldukça başarılı olmaktadır. Söz gelimi pek çok kimsenin zorlandığı ve ter içersinde kaldığı fiziki hareketlerde hiçbir şekilde zorlanmamakta bilakis gayet rahat ve pratik bir şekilde gerçekleştirmektedirler.

Esnek bireylerde gözlenen bir diğer nitelik ise fevkalade güzel bir vücut yapısına sahip olmalardır. Yaptıkları fiziksel aktiviteler sayesinde vücutları fit bir forma kavuşmaktadır. Bu özellik de onları harika bir görünüme sokmaktadır. Öte yandan güzel bir vücuda sahip olmanın ve bunun doğal sonucu olarak giyilen kıyafetlerin yakışmasının mutluluğunu yaşamakta olan esnek bireyler, fit vücutlarına uygun tarzda kıyafet kombini yaptıkları vakit göz kamaştırıcı bir görünüme sahip olmaktadırlar.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir