Meslekler

Enerjik Nasıl Olunur?

Her insan farklı bir yapıya sahiptir. Bu farklılık fiziksel özellikler noktasında olduğu gibi duygusal nitelikler noktasında da kendini gösterir. Bu durum ise fıtratın gerektirdiği bir vaziyettir. Çünkü her insan farklı kodlara ve genlere sahiptir. Kimi insan uzun boylu, mavi gözlü, sarışın olabiliyorken kimisi de orta boylu, siyahî ve ela gözlü olabilir. Bu gayet doğaldır. Bu durumun aynı şekilde duygusal özelliklere tezahür etmesi de gayet doğal bir durumdur. Yani kimi insan sinirli ve ciddi yapıya, kimisi üşengeç ve kararsız yapıya sahipken bir başka insan ise gayet enerjik bir yapıya sahip olabilir. Eğer sizler üşengeç ve uyuşuk olmanızdan yana şikâyet ediyor ve enerjik nasıl olunur sorusunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz! Bu sorunun cevabını isabetli bir şekilde açıklayabilmek için öncelikle enerjik insanlara has birtakım özellikleri ve onlara münhasır hareketleri açıklamak gerekmektedir.

Enerjik İnsan Nasıldır?

Hop oturup hop halkan ve hiperaktif anlamında kullanılan enerjik kelimesi tam anlamı ile böyle değildir. Aslında enerjik bir insan yerinde ve zamanında yapması gereken aktiviteleri yaparken herhangi bir hayıflanma ve zorsunma ifadesi göstermeyen insanlardır. Günlük hayatında geç uyur ancak az bir uyku süresi ile sabahın erken saatlerinde kalkarlar. Gün içerisinde yapılan eylemlerde ve bilhassa fiziksel hareketleri ön plana çıkaran ve efor sarf edilmesini isteyen eylemlerde gayet istekli bir görünümdedirler. Öte yandan uzun süre hiçbir şey yapmadan oturmayı pek başaramazlar. Pek çok defa şahit olmuşsunuzdur enerjik bir arkadaşınızın ‘’Hadi bir şeyler yapalım’’ sözüne. Genel tavırları ve karakterleri bu şekildedir.

Fiziksel görünümleri ise çoğu zaman fit bir formadır. Bu durum onların enerjik olmaları ve dolayısıyla efor gerektiren eylemleri çok sayıda yapmalarından kaynaklanmaktadır. Gözlerinde çoğu zaman ışıltı gözlenir ve yorgunluk ifadesine az rastlanır. Bunun yanı sıra gün içerisinde hemen hemen hiç esnemezler ve dikkat çeken bir başka yönleri ise çok fazla yemek yemezler. Çünkü yemek sonrası vücuda çöken ağırlık enerjik insanların karakterine tezattır.

Enerji Kazanmanın Yolları

Enerjik olmak için öncelikle sağlıklı bir vücuda sahip olmak gerekir. Sağlıklı bir vücudun olması ise doğru beslenme ile mümkündür. Bilhassa karbonhidrat gibi enerji veren besinlerin ağırlıklı olarak tüketildiği bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir. Akşamları aksatmadan meyve tüketilmesi de fevkalade önemlidir.

Öte yandan enerjik olmanın bir diğer ön şartı uyuşukluk ve yorgunluk halinden uzak kalmaktır. Bu ise düzenli ve yeterli bir uyku ile mümkündür. Bilim insanlarının insan uykusunun üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır ki yeterli uyku süresinden daha az ya da daha fazla uyuyan kimseler gün içerisinde bir yandan zihin öte yandan da beden yorgunluğunu hissetmektedir. Bu durum elbette enerjik olmanı önünde büyük bir engel taşımaktadır.

Bir diğer önemli husus ise düzenli spor alışkanlığı kazanmaktır. Bu sayede vücut güçlenecek ve efor isteyen işlere karşı daha fazla enerjik hissedilecektir.

 

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir