Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Emniyet Müdürü Nasıl Olunur? 2017 Maaşları ve Olma Şartları

Emniyet Müdürü Nasıl Olunur? 2016 Maaşları ve Olma Şartları

Türkiye’de Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde Emniyet Genel Müdürü’nden sonra en yetkili rütbe Emniyet Müdürüdür. Peki Emniyet Müdürü nasıl olunur? Emniyet Müdürü maaşları ve şartları 2017 yılı itibariyle nedir?

Emniyet Müdürü ya da Emniyet Genel Müdürü olmak isteyen öğrencilerin ilkokuldan itibaren derslerine çok iyi çalışması iyi bir liseye gitmesi ve sonuç olarak da İstanbul, Ankara ya da İzmir’de bulunan bir üniversitenin dört, beş ya da 6 yıllık bölümünde okuması ve okurken son iki yılının birinde FYO’ya başvurması gerekir. FYO; Emniyet’in amir ihtiyacını karşılayan kurumdur. FYO sınav ve mülakatlarını başarıyla tamamlayan adaylar, teşkilata girer ve Emniyet Müdürlüğüne kadar yükselir. Bazı Emniyet Müdürleri daha sonra Vali olarakta görevlendirilir.

Emniyet Müdürleri de içerisinde 4 gruba ayrılmıştır. En düşük rütbelisi 4. Sınıf Emniyet Müdürü’yken, en yüksek rütbelisi 1. Sınıf Emniyet Müdürü’dür. 4. Sınıf Emniyet Müdürü; Şube Müdürü, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı, Şube Müdür Yardımcısı, Öğretim Görevlisi, Pilot, İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yapabilirken, 1. Sınıf Emniyet Müdürü; Daire Başkanı, Birinci Hukuk Müşaviri, İl Emniyet Müdürü, Polis Başmüfettişi, Öğretim Görevlisi, Merkez Emniyet Müdürü, Emniyet Müşaviri, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü olarak görev yapar.

Emniyet Müdürleri; genel emniyet ve asayişten sorumludur. Sadece suç işlendikten sonra değil, suç işlenmeden önce de halkın özellikle çocukların ve gençlerin suça yönelmesini önlemek için bilinçlendirmelidir. Emniyet Müdürleri aynı zamanda asayişi sağlamak için genel bir analiz yaparak suçlarla mücadelede etkili yöntemler belirlemelidir. 2017 yılı itibariyle Emniyet Müdürleri 4000 TL’ye yakın maaş almaktadır. Bu ücret değişkenlik göstermektedir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

34 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mertt
Mertt
3 yıl önce

Hocam paem hersene düzenli devam edilecek mi

Ferda
Ferda
3 yıl önce

Hocam 3 büyük il dışında okuyupta başvuru yapma imkanı var mı?

Emre
Emre
3 yıl önce

FYO kapandı artık PAEM var

Yusuf
Yusuf
3 yıl önce

Hocam pmyo okulları ne zamana kadar devam ediyor ?

Yusuf
Yusuf
3 yıl önce

Hocam ben emniyet müdürü olmak istiyorum paeme girmek için lisans mezunu olmak lazım ben pmyoya giricem seney mezun olduktan sonra 2 senede dışardan okusam ve lısans mezunu olsam paem sınavına gırebılırmıyım?

Mehmet
Mehmet
3 yıl önce

Hocam sadece 3 büyük ilde okumak gerekli demiştiniz. 2015 yılı bildirisinde bundan bahsedilmemiş. Bu konuda yardımcı olur musunuz? http://www.pa.edu.tr/Default.aspx?page=HaberAyrintilar&GUID=99e09fdd-fbe0-4303-8aef-ccda5502acb1

Alican
Alican
3 yıl önce

BEN YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTEYE GİTTİM. MÜDÜR OLAMAZMIYIM !

kadri
kadri
3 yıl önce

Hoca ben şuan pmyoda okuyorum amacım paem yani pmyo bitirdikten sonra 2 sene açıktan okuyarak lisans mezunu olup paeme girmek istiyorum bu mümkünmüdür?

Mehmet
Mehmet
3 yıl önce

Hocam PAEM için İstanbul, İzmir, Ankara daki üniversitelerde mi okumak lazım. Başka illerdeki üniversiteler oluyor mu bide KPSS şart mı? Şartsa taban puan genellikle kaç oluyor?

Furkan
Furkan
3 yıl önce

Merhabalar bende suan bu mesleği düşünüyorum ve izmir istanbul ve ankarada okumamız gerek üniversiteyi. Buraya kadar hersey tamam ancak bu illerde hangi bölümde universite okudugumuz onemli mesela ankarada bir turizim universitesi okuyupta paeme gecis yapabiliyormuyuz ?

Eyüphan
Eyüphan
3 yıl önce

Hocam İngilizcem zayıf matematiği iyi sorun olurmu

ismail gündüz
ismail gündüz
3 yıl önce

emniyet müdürü nasıl olurum dönerseniz teşekkürler

doğukan
doğukan
3 yıl önce

Merhaba ben ortaokul öğrencisiyim ve sosyal öğretmenim emniyet müdürü olabileceğimi söyledi kademeli olarak açıklarmısınız acill

celik
celik
3 yıl önce

üniversite mezunuyum yüksek lisans öğrencisiyim. emniyet müdürü olmak istiyorum. 25 yaşındayım. kpss puanım da iyi. ingilizceye de hazırlanıyorum. NAsıl olur sınavları ne yapmak nasıl çalışmak lazım? 🙂

Ali
3 yıl önce

Hocam 1.25 e 0.50 miyop var birşey olur mu

Asım
Asım
3 yıl önce

Emniyet müdürü olmak için pmyo dan sonra nerelere girmem gerekir

Asım
Asım
3 yıl önce

Emniyet müdürü olmak için pmyo dan sonra nerelere girmem gerekir?

Berkcan
Berkcan
3 yıl önce

polisliği üniversitede okumak istiyorum ve emniyet müdürlüğüne yükselmek istiyorum. 4 yıllık okuduktan sonra nasıl emniyet müdür olurum

Melih kürşat
3 yıl önce

ben orta okul 8.sınıf öğrencisiyim polis ozel harekak veva normal polis genel müdürü olmak ıistıyorum nasıl olabilirim geri donerseniz teşekkür ederim.

Kerem
2 yıl önce

1 yıl sonra emniyet müdürü olcam yardmnz icin tsk 🙂

Metehan
Metehan
2 yıl önce

4 yıllık polis akademisini kazanıp emniyet müdürü olabilirmiyim

mustafa
mustafa
2 yıl önce

merhaba ben 11. sınıftayım emniyet genel müdürlüğü olmak istiyorum sorum şu 2 yada 4 yıllık üniversite mi okuyacağım 2. sorum emniyet genel müdürlüğü terörle de ilgileniyor mu

teşekkürler…