Meslekler

Elektrikçi Nasıl Olunur?

Elektrikçi yapıların iç ve dış kısımlarında elektrikle ilgili her türlü bakım onarım elektrik tesisatı döşeme hizmetlerini sunan meslek grubudur. Günümüzde insanların en fazla ihtiyaç duyduğu meslek gruplarının başında elektrikçiler gelir. Çünkü artık her cihaz elektrik ile çalışmaktadır. Bu durum da insanların sürekli olarak elektrikçilere ihtiyaç duymasına neden olur. Bu nedenle pek çok kişi nasıl elektrikçi olurum sorusunu yöneltir. Elektrikçi olmak için aranılan şartları merak eder. Peki, 2018 yılında elektrikçi nasıl olunur?

Elektrikçi Olmak İçin Gerekli Şartlar
Elektrikçi olmaya karar veren kişiler öncelikli olarak hangi elektrik dalında eğitim alacağına ve uzmanlaşacağına karar vermeleri gerekmektedir. Elektrik pek çok farklı daldan oluşur. Her bir alanın da sahip olması gereken eğitim durumları birbirinden farklıdır. Hangi dalda uzman olmak istediğinize karar verdikten sonra, o alandaki eğitimleri takip etmeniz gerekir. Elektrik tesisatçısı mesleğinin eğitim süresi olarak lise mezunları için 1,5 yılken, ilköğretim mezunları için ise bu süre 3 yıldır. Haftanın 1 günü okulda teorik, 5 günü ise işletmelerde pratik olarak meslek eğitimi verilmektedir. Bu meslekte Teknik Resim, Meslek Resmi, Meslek Bilgisi ve Elektrik Bilgisi dersleri öğrencilere sunulmaktadır. Elektrikçilik mesleğinde usta ve usta öğretici olunabilinmektedir. MEM’lerde kalfa olarak mezun olanlar kendi alanları ile ilgili bir iş yerinde çalışıp teorik olarak eğitimde almalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Elektrik tesisatçısı mesleğinde ustalık eğitimi 2 yıl çalışılma şartı aranmaktadır.  Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilme izinleri vardır. Bununla birlikte, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesi bulunan çalışanın çalışması zorunludur.

Elektrikçi Görev Tanımları
Elektrikçiler akümülatör, bakım ve şarj işleri, motorlu veya elektrikli cer vasıtaları ile römork ve vagonların tespit edilen arızalarının bakım ve onarımı, oto elektriği bobinaj işleri, motorlu veya elektrikli makine, cihaz ve aletler ile bunlara ait tablo ve teçhizatların tarif edilen şekilde bakım, onarım, montaj ve demontaj işleri. Oldukça zor olan bu meslekte iş güvenliği oldukça önemli olduğundan dolayı her türlü güvenlik önlemlerinin mutlak suretle alınması gerekmektedir. İş güvenliği eğitimleri bu meslek için sıklıkla gerçekleştirilen seminerlerdir.

Elektrikçi Maaşları
Elektrikçilik mesleğinde kazançlar değişebilmektedir. Bu farklılık özellikle sunulan hizmetin kalitesine ve tecrübeye göre farklılık göstermektedir. Bu hizmet dalında tecrübe oldukça büyük fark yaratmaktadır. Gerekli eğitim ve belgelendirme faaliyetlerinden sonra, kamu ve özel sektörde iş bulma olanağı oldukça geniştir. Ayrıca, ustalık belgesi olanlar, kendi işyerlerini kurup çalışabilmektedirler. Birçok sektörde yoğun bir iş sahası bulunan tesisatçılık mesleği bu yönü ile iş bulma konusunda en rahat meslek kolları arasında yer almaktadır. Kazanç yönünde ise hem özel sektör hem de kamu sektöründe ülkemizdeki ortalamanın oldukça üzerinde olmaktadır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir