Meslekler

Ebe Nasıl Olunur?

Ebeler, doğum esnasında doktorlara yardım eden, doktor olmadığı yerlerde doğumun sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayan, sağlık hizmetlerinde diğer sağlık personelleri ile işbirliği içinde çalışan sağlık personelleridir. Hayati derecede önemli bir konu olan doğum konusunda anne adaylarına ve doktorlara yardımcı olurlar. Özellikle doğumun zor geçtiği durumlarda, işlerindeki profesyonellik sayesinde de bebeğin bu durumdan en az şekilde etkilenmesini sağlarlar. Doğum sonrasında bebeklerin takibi ve gerekli işlemlerin yapılması da Ebeler tarafından sağlanır. Bu hayati derecede önem sahip iş, pek çok kişinin de dikkatini çeker. Peki, 2018 yılında Ebe nasıl olunur?

Ebe Olmak İçin Gerekli Şartlar
Ebe olmaya karar veren insanlar bu mesleğin yeterliliklerine ve eğitim şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Ancak bu eğitim sayesinde alanında uzman bir Ebe olma seviyesine kişiler ulaşabilir. Ebe olabilmek için, üniversitelerin sağlık yüksekokullarının “Ebelik” bölümünde eğitim görmek gerekmektedir. Bunun için 4 yıllık lise mezunu olunması ve üniversite sınav kavuzundaki belirli şartları taşıma gereklidir. Mesleğin eğitimi 4 yıldır. Eğitim teorik ve pratik eğitimlerden oluşur, Meslek dersleri: hastane, doğumevi ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde uygulamalı olarak yapılır. Böylece her türlü acil durumda etkili çözümler, henüz öğrenci iken Ebe adaylarına gösterilir. Yüksek öğrenimlerini başarı ile tamamlayanlara “Ebelik” lisans diploması verilir. Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra ise kendi alanlarında yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak bu kişiler akademik kariyer yapabilirler. Bu durumda imkân bulmaları dâhilinde üniversitelerde öğretim üyesi olma şansları bulunmaktadır. Bunun için üniversitelerin belirledikleri kontenjan ölçüsünde başvuru yaparlar.

Ebelik Görev Tanımları
Ebelerin görev tanımları ise şu şekildedir; sağlık kuruluşlarında veya evlerde kadınların hamilelik süresince sağlık kontrollerini gerçekleştirme ve hamilelik süreci ile ilgili çeşitli tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Doktorun bulunmadığı yerlerde bizzat doğumun yapılmasını sağlarlar. Hastanelerde doktora doğum sırasında yardımcı olma görevleri vardır. Doğum yapan annelere yardımcı olurlar ve bebekleri hakkında bilgi verirler. Yeni doğan bebek gözlemini ve bakımını kurallar dâhilinde gerçekleştirirler. Sağlık kuruluşlarında altı yaşına kadar çocukların aşılarını yaparlar. Ebeler bakanlık hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel teşebbüs hastanelerde, çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, doğum merkezlerinde çalışma yetkileri bulunmaktadır.

Ebe Maaşları
Çalışma koşulları genelde zor olmasına karşın, ülkenin her yerinde çalışma olanağının da olması bakımından iş bulma konusunda zorluk yaşanmamaktadır. Sosyal sağlık hizmetlerindeki artış ile iş imkânları da daha da genişlemiş durumdadır. Ebelerin kamu sektöründe çalışmaları halinde; yüksek öğretim programlarından mezun olanlar 8. derecenin 1. kademesinden, sağlık meslek liselerini bitirenler 12. derecenin 2. kademesinden maaş alırlar. Ebe maaşları kıdeme ve belirlenen katsayı artışlarına paralel olarak artar. Özel hastane, poliklinik vb. yerlerde çalışanlar ise piyasa koşullarına göre zaman içerisinde hizmet süreleri, mesleki deneyim ve bilgilerine göre değişik oranlarda ücret almaktadırlar.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir