Meslekler

E-Sporcu Nasıl Olunur?

E-Spor yani Elektronik Spor olarak tanımlanmaktadır. Son günlerde oldukça popüler olan E-Spor her ülkeden insanların internet ortamında buluşarak online oyun oynayabildikleri aynı zamanda yine internet üzerinden buluşma noktası ayarlanarak gerekli zamanlarda uluslararası büyük spor organizasyonları adı altında buluşma sağlanarak oyun oynanması olarak tanımlanır. Diğer spor müsabakalarından ayıran özelliği ise sadece internet üzerinden oynanması veya yine internet üzerinden buluşma noktası belirlenerek kişi ya da takımları bir araya getiren müsabakalardan ibaret olmaktadır. Peki,  2018 yılında E-Sporcu nasıl olunur?

E-Sporcu Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Elektronik Spor, gerçek hayatta profesyonel müsabakalarda yer almak için nasıl lisansa sahip olmanız gerekiyorsa aynı şekilde E-Spor içinde lisansınız olması gerekmektedir. Peki,  2018 yılında E-Sporcu Lisansı nasıl alınır?

Ücretsiz bir şekilde temin edebileceğiniz bu lisans Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Başvuru için gerekenler ise;

T.C Kimlik Numarası Beyanı, Sağlık Raporu, Doldurulmuş Tescil Fişi, 2 Adet Vesikalık Fotoğraf başvuru için yeterli olan belgelerdir. Eğer 18 yaşının altındaysanız Anne-Baba ( Veli ) imzası ile başvuruda bulunulabilir.

Sağlık muayenesinde dikkat çeken ise; Dijital Oyunlar için rapor talep etmeniz gerekmektedir. Yani bilgisayar üzerinden oyun oynamasında sakınca yoktur raporu gerekmektedir.

Belgeleriniz hazır ise bulunduğunuz ilçenin il müdürlüğüne giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Menajeriniz ya da velileriniz sizin adınıza başvuruda bulunabilmektedirler.

Lisans işlemleri için doğum yeriniz olan ya da ikamet adresiniz olan şehirlerde olmadan da farklı şehirlerden E-Spor lisansı alabilmektesiniz.

Süreçler tamamlandığında oyunun resmi web sitesine giriş yaparak E-Sporcu olabilirsiniz.

Türkiye’de E-Sporcu Olarak Ne Kadar Kazanç Sağlanır?

E-Spor sosyal aktivite için oldukça etkili olup temeline indiğimiz zaman internet kullanımının yaygınlaşması, rekabet içeren oyunların çıkarılması ve kişisel bilgisayarların yaygın bir şekilde kullanılması neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Dünyanın birçok noktasında aktif bir şekilde organizasyonlar düzenlenirken ülkemizde de son zamanlarda oldukça popüler hale gelmeye başladı.

Bu kadar aktiviteye göre ülkemizde rekabet düzeyinin sadece bir oyun ile sınırlı kalması göz korkutsa da her geçen gün ciddi yatırımlar yapılarak daha aktif bir seçenek haline gelmesi planlanıyor. Şuan için sadece League of Legends oyunu üzerinden Türkiye’de E-Sporcu olabilirsiniz. Son zamanların popülerlik yolunda ilerleyen Zula isimli oyunu da yakın bir zamanda Türkiye’de aktif olması planlanıyor.

E-Sporcu olarak ne kadar kazanıldığının değişken bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Sponsorluk ve Prim gibi süreçlerin kazançları etkilediği söylenebilir. Yaptığımız araştırmalara göre E-Sporcu nasıl olunurşeklindeki aranan terimlerin yanı sıra çeşitli söylentilerle gündemde olan kazanç tablosu için orta seviyedeki oyuncuların ortalama 3 Bin TL – 5 Bin TL gibi kazanç sağlandıklarını görmekteyiz.

Dünyanın birçok noktasında turnuvalar düzenlenmekte ve bu turnuvaların birincisi olmak demek ne kadar yüksek rakamların kazanılması anlamına gelmektedir. Türkiye’de 2014 yılından bu yana aktif şekilde lisans dağıtılarak E-Spor tamamen bir meslek haline getirilme çabaları gösterilmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir