Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Doktor Asistanı Nasıl Olunur

Hastaları yönlendirerek klinik, hastane ya da Sağlık Bakanlığı’nın izninde olan kurum ve kuruluşlarda görev yapan doktorlara yardımcı olan kişilere doktor asistanı denir. Peki Doktor Asistanı nasıl olunur?

Doktor Asistanı Olmak İçin Eğitim Süreci ve Aşamaları

Doktor asistanı olmak için Tıp Fakültesi’nden mezun olmak gerekmemektedir. Doktor asistanları Sağlık Meslek Liseleri’nde Tıbbi Sekreterlik bölümünü okuyarak mezun olmalıdır. Ya da yine Anadolu Ticaret Meslek Liseleri’nin Tıp Sekreterliği bölümlerini 4 sene eğitim alarak bitirmeli ve mezun olmalıdırlar. Liselerde aldıkları 4 senelik eğitim sonunda teorik ve pratik bilgiler doğrultusunda sınavlarda başarılı olmuş ve mezun olmaya hak kazanmış olan kişiler Tıp Sekreteri unvanını alırlar. Yani bu kişiler doktor asistanı, doktor sekreteri ya da doktor yardımcısı gibi unvanlar ile anılırlar. Tıp Fakültesi ya da liseden sonra herhangi bir fakültede okumadan çalışma hayatına atılabilirler ve bu unvanları kazanabilirler.

Doktor Asistanlarının Çalışma Alanları

Doktorluğun asla popülerlikten düşmediği günümüzde doktorların asistanlara duyulan ihtiyacını göz önüne alırsak doktor asistanlığı gibi bir mesleğinde iyi durumda ve aranan mesleklerden olduğu görülecektir. Bu bağlamda izinli olarak görev yapan her doktorun yanında doktor asistanları çalışabilmektedir. Yani hastanelerde –özel, devlet, üniversite ya da araştırma ve eğitim hastaneleri, kliniklerlerde ve özel ofislerde çalışabilirler.

doktor asistanı olmak
doktor asistanı olmak

Doktor Asistanlarında Olması Gereken Özellikler

  • İletişim yönü oldukça kuvvetli olmalı ve insanlarla kurduğu diyaloglarda etkili iletişimi kullanmalı,
  • Dikkatli olmalı,
  • Sorumluluk sahibi olmalı,
  • Planlı olmalı ve çalışkan olmalıdır.
  • İşini isteyerek yaparak güler yüzlü olmalıdır.

Doktor Asistanları Görevleri

Doktor asistanları doktorları asiste etmekle yani, doktorun istediklerini yerine getirmek ve hastaları yönlendirme, istenilen tahlillerin yapılması için hastaları yönlendirip durumun takibinde olma, muayenehanenin temizliğini planlayıp düzenleme ve bulunması gereken ilaçların eksiksiz olarak bulundurulmasını sağlamak ile yükümlüdür. Ayrıca gelen hastalar ile ilgilenerek hastaların giriş ve çıkışlarını kaydettiği defteri de düzenlemek doktor asistanının görevidir.

Doktor Asistanı Maaşı

Mesleğe olan yönelimin çok olmasından dolayı maaşların yüksek olması söz konusu olmazken özel muayenehanelerde durum değişmektedir. Özel muayenehanelerde sunulan hizmette artış olması ve Doktor Asistanının kıdeminin artmasıyla birlikte alınan maaşın da artmasını sağlayacaktır. Günümüzde Asgari ücretin üzerinde başlayan maaşlardan 5000 TL’nin üzerine çıkan maaşlara kadar Asistan maaşı bulunmaktadır.

10
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
CEYDANurSonemömerMedine Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
fatih
Ziyaretçi
fatih

illa Sağlık Meslek Liseleri’nde Tıbbi Sekreterlik bölümünden mezun olmak mı gerekir normal lise mezunları olmaz mı ? cevabını meil adresime atarsanız sevinirim

Medine
Ziyaretçi
Medine

Ticaret meslek liselesinden tip sekreterligi bölümunu secerekde olabilirsiniz.

furkan
Ziyaretçi
furkan

Üniversite onaylı sertifika alırsak kurs görerek bu işi yapabilirmiyiz ?

mevder
Ziyaretçi

Anadolu liselerinden de mezun olsak olmaz mı.Bir de doktor asistanlari da ameliyatlara giremiyor mu .acil cevap yazin

Sonem
Ziyaretçi
Sonem

Yok artık ne ameliyatı şey gibi düşün holdingde çalışan bir iş adamının kapısında duran onun randevularını ayarlayan işlerini programlayan biri gibi düşün doktor asistanı bu işte doktorun randrvukarını ayarlıyo masa başı iş oh mis

mevder
Ziyaretçi

Anadolu liselerinden de mezun olsak olmaz mı.Bir de doktor asistanlari da ameliyatlara giremiyor mu .acil cevap yazin

ayşe kartal
Ziyaretçi
ayşe kartal

Sadece sağlık ve anadolu meslek liselerinden mi mezun olunmalı düz lise mezunları için koşul nedir ? lütfen mail adresime cevap yazın

ömer
Ziyaretçi

sağlık lisesi okuduğunda alyapı alıyorsun düz lisede adı üstünde düz lise işte…düz lise puanın çok ise hemşire hata doktor dahi olabilirsin puanına bağlı

Nur
Ziyaretçi
Nur

Ben Meslek lisesinde bilgisayar bölümü okuyorum bu bölümü istiyorum olabilirmi sizce?

CEYDA
Ziyaretçi
CEYDA

TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM. İŞLETME BÖLÜMÜ OKUDUM 2 YILLIK. ASİSTAN OLMAK İSTİYORUM AMA BENİM ŞANSIM VAR MI ACABA BU YÖNDE. YOKSA TEKRAR AÇIKTAN SAĞLIK LİSESİ Mİ BİTİRMEM GEREKİYOR.