Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Diyetisyen Nasıl Olunur?

diyetisyen nasıl olunur

Günümüzde obezite probleminin artması ile diyetisyen kavramı daha çok bilinir hale gelmiş ve en popüler mesleklerden biri olmuştur. Diyetisyenler, sağlıklı yaşam için şart olan sağlıklı beslenme adımını gerçekleştirmek adına insanlara hizmet vermektedir. Peki Diyetisyen olmak isteyen kişilerin ne yapması gerekir?

Diyetisyen Olmak İçin Alınması Gereken Eğitim ve Aşamalar

Diyetisyen olmak isteyen kişilerin alması gereken bir eğitim vardır. Diyetisyen olmak isteyen bir kişinin ilk olarak liseden mezun olması ve üniversite yerleştirme sınavı ÖSYS ile 4 yıl eğitim süresi olan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olunması gerekmektedir. Ya da Meslek Yüksek Okulları’nda veya Açıköğretim Fakültesi’nde diyetisyen olabilmek ile alakalı olan ön lisans bölümlerinden mezun olup Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile de Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne geçiş yaparak 4 yıllık eğitim süresini tamamladıktan sonra mezun olmaları gerekmektedir.

4 yıllık eğitim baki olup, yetersiz İngilizce bilgisi olan kişiler hazırlık sınıfı da okumalıdır. 4 yılsonunda mezun olan kişiler Diyetisyen olur. Diyet programı ile birlikte hazırlık dışında 6 yıl eğitim alanlar diyet uzmanı olur. Beslenme bilimleri lisansüstü eğitimini hazırlık dışında 6 yıl alanlar beslenme uzmanı ve halk sağlığı diyetisyenliği, toplum beslenmesi, Toplu beslenme diyetisyenliği ve diyetetik programı ile beraber hazırlık sınıfı dışında en az 8 sene eğitim gören ve mezun olan kişiler ise doktora dereceli diyetisyen olur.

Eğitim süresi boyunca kişiler mesleki dersleri ağırlıklı olarak alırlar. Yani mesleki eğitimde ilk adım olarak diyetetik programı alınır. Bu programa beslenme bilimi, tıp ve temel bilimler dâhildir. Teorik eğitim, deneysel olarak laboratuar uygulamalarının yanında kendi sahalarında, hastanelerde vb. gibi yerlerde stajlarını da yaparlar.

Beslenme ve diyetetik aslında bir bilim dalıdır. Ve besin teknolojisi, üreme biyolojisi, nörobiyoloji, anatomi, fizyoloji, genetik, hücre biyolojisi, biyofizik, biyokimya ve kimya gibi alanı ile ilgili bilim dalları dışında, iktisat, ekoloji, psikoloji ve sosyoloji gibi bilim dalları ile de eDiyetisyen Nasıl Olunurtkileşim içindedir.

Diyetisyenlerin Çalışma Alanları

Genel olarak bakıldığında diyetisyenler hastanelerde, kendi açtıkları kliniklerde, fabrikalarda, yurtlarda, okullarda ve gereken programlar ile birlikte formasyon aldıklarında YÖK ile işbirliği halinde öğretmenlik yapabilirler.

Mesleki Alanda ve İş Hayatında İlerleme

Diyetisyenler meslek hayatlarında ilerlemek için kendi alanları ile ilgili alanlarda lisansüstü eğitim almaya devam ederek doktora yapabilirler. Üniversitelerde akademisyenlik yapabilirler. İş hayatında bulundukları yerde fazla diyetisyen olması durumunda şef yapılabilirler.

3
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Yaseminaleyna cansuBelinay Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Belinay
Ziyaretçi
Belinay

Sağlık meslek lisesinden mezunum diyetisyenlik okumayı düşünüyorum ancak meslek lisesi çıkışlı oldugum için sayısal dersler görmedim diyetisyenligi seçersem yapmakta zorlanır mıyım

Yasemin
Ziyaretçi
Yasemin

suan beslenme ve diyetetik 3.sinifim, kendi alan derslerimiz disinda ilk yil matematik kimya gibi genel dersler var ikinci yil ise anatomi fizyoloji mikrobiyoloji gibi lisedeki sayisal bolumde okutulan biyoloji dersinin daha gelismis hali var, kimya biyoloji gibi dersleri lisede gormedigin icin zorlanabilirsin, ayrica bolumumuz mf3 puani dedigimiz SAYISAL puan turunden aliyor, iyi bir universiteye girebilmek icin mf3 puan turunde 25 30 bin civarinda olmalisin, yani bu durumlari goze aldiktan sonra cok zorlanacagini sanmiyorum onemli olan idealinizdeki meslegin bu olmasi ?

aleyna cansu
Ziyaretçi
aleyna cansu

meslek lisesinden gayret edersek diyetisyen olabilirmiyiz?