Meslekler

Dadı Nasıl Olunur?

Aileler, çocuklarının daha iyi bireyler olarak yetişmesini sağlamak amacıyla, çocuklarının doğumları ile birlikte, bazı destekler almaktadırlar. Bu destekler, kimi zaman çocuk bakıcısı ile olurken kimi zaman ise dadı tutularak olmaktadır. Toplumumuzda ikisi de aynı meslek grubu gibi görünse de, aslında birbirinden tamamen bağımsızdırlar. Örnek verecek olursak, bakıcılar, eşlerin bulunmadığı dönemlerde çocukların gelişimi ve yalnız kalmaması için destek sağlarken, dadılar çocukların ilk günlerinden geleceğe kadar belirli konularda eğitilmesinde görev almaktadır. Ayrıca, dadı nasıl olunur konusunda da kişilerin kendilerini geliştirmiş olması ve eğitimlerini de tamamlamış olması gerekmektedir.

Nasıl Dadı Olunur?

Eğer kendinizi belirli bir alanda geliştirmişseniz ve dadı olmak istiyorsanız, ülkemiz koşullarında dadılara yönelik olan beklentileri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun için de öncelikle çocuk gelişimi gibi bir bölümde eğitim almış olmanız gerekmektedir. Bu bölümde alınacak olan eğitim ile birlikte, kişisel gelişiminizi de tamamlamış olmalısınız. Örneğin, çocuklara yabancı dil alanında gelişim sağlayacak kadar bilgi birikimine sahip olmanız ya da bunlar dışında resim, müzik ya da oyunculuk gibi alanlarda tecrübeniz olması gerekmektedir. Eğer tüm bu koşulları tamamlıyorsanız, sizler de dadı olabilirsiniz. Ancak, dadı nasıl olunur konusundan ziyade, dadı olmanın zorluklarını da araştırmanız gerekmektedir. Çünkü, dadılık kısa süreli bir meslek değildir ve çok yüksek düzeylerde sabır gerektirmektedir. Öyle ki, çocuğu için dadı tutan aileler, bu kararını alırken yıllar sürecek bir program dahilinde karar vermiştirler.

Dadılık Çalışma Alanları Nelerdir?

Gerekli eğitimleri ve kişisel gelişim şartlarını tamamlayan kişilerin dadılık mesleğini nasıl icra edecekleri konusu ise ülkemizde biraz daha zordur. Çünkü çok fazla tercih edilen bir meslek grubu değildir ancak bu durum, dadıların düşük bir kazanç sağlaması ya da talep olmamasından değildir. Çünkü dadılar çok yüksek oranlarda kazanç elde etmektedirler. Zorluğun temel nedeni ise, dadılık için henüz çok fazla yaygın bir talebin olmaması, sadece büyük şehirlerde ve ekonomik açıdan da kendisini üst seviyelere çıkarmış kişiler tarafından tercih edilmesidir. Dadı arayışında olan kişiler ise, genellikle kurumsal olarak güven arz eden firmalara başvurmakta, çocuk eğitim merkezlerine gitmekte ya da internet üzerinden dadılık alanında ilan açan kişilere başvurmaktadırlar.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir