Meslekler, Öğretmen

Coğrafya Öğretmeni Nasıl Olunur?

 coğrafya öğretmeni nasıl olunur

coğrafya öğretmeni nasıl olunur

Birçok öğrenci Coğrafya Öğretmeni olmak istemektedir. Peki sözel öğretmen branşlarından birisi olan Coğrafya Öğretmeni nasıl olunur?

Coğrafya Öğretmeni olmak isteyen öğrencilerin sözel derslerinde çok iyi olmalıdır. Ayrıca şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip olan öğrenciler bu branşı tercih etmelidir. Liseye geçen öğrenciler ikinci sınıfta sözel bölümü tercih etmelidir. Liseyi başarıyla tamamlayan adayların YGS ve LYS sınavlarında TS-1 puan türünden yeterli puanı almalıdır. 2016 yılı itibariyle üniversitelerin en düşük puanına sahip Erzurum’da bulunan Atatürk Üniversitesi’dir. Buranın taban puanı 375’dir. İstanbul’da bulunan Marmara Üniversitesi’nin taban puanı 411’dir.

Üniversite sınavlarını başarıyla geçen adaylar. 5 yıl sürecek eğitimlerine başlar, ve başarıyla tamamlamasının ardından KPSS’ye girmeye hak kazanır. KPSS’nin önemi; Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu olarak çalışmak için zorunludur. KPSS’den o yıl içerisinde Coğrafya alanı için belli bir kontejyan açılır. Bu kontejyan her yıl ihtiyaca göre belirlenmektedir. Sınavda yeterli puanı alarak rakiplerini geride bırakan Coğrafya Öğretmeni adayları bu kontejyana girmeye hak kazanır. Belli bir süre (ile göre değişmektedir) şark görevi yapan adaylar daha sonrasında istediği ile tayinini isteyebilir. Coğrafya Öğretmenleri aynı zamanda özel okulda çalışarak ya da özel ders vererek de geçimini sağlayabilir.

Coğrafya Öğretmeni olmak isteyen adayların sözlü ifade yeteneğinin üst düzey olması, sosyal bilimlere ilgili olması, düşüncelerini diğer insanlara açık ve başarılı bir şekilde aktarabilmesi ve bununla birlikte diğer öğretmenlerde olduğu gibi işine karşı bağlı, istekli; öğrencilerine karşı sevecen, anlayışlı, çözümcü olması gerekir. 2017 yılı itibariyle göreve yeni başlamış bir Coğrafya Öğretmeninin maaşı 2600 TL’nin üzerindedir; ancak bu maaş, görev yapılan ile, görev yılına, ek ders alma durumuna göre artış göstermektedir.

Aklınızdaki soruları yorum atarak sorabilirsiniz.

 

15
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
8 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
FatihŞevvalSevimDilekEnis Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yavuzbob
Ziyaretçi
yavuzbob

Sakın Coğrafya öğretmeni olmayın. Limon satın daha iyi! 15.000 mezun 83 kişi alım… bizi bu hale koyanlar utansın.

Sedanur
Ziyaretçi

Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümü okuyupta coğrafya öğretmeni olunabilir mi?

elif
Ziyaretçi

ben eşit agırlık öğrencisiyim ama cografya öğretmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım ?

Őmo
Ziyaretçi
Őmo

Coğrafya öğretmenliği için kaç puan istiyo ?
Hangi derslerde netlerim fazla olmalı ?
En iyi coğrafya üniversiteleri hangi nerde ?
Atanması nasıldır ?
…ve daha fazla bilgi werirmisiniz ?
Lűtfen cewaplayın bekliyem sizi. ..
tşkkűrler. ..

Enis
Ziyaretçi
Enis

Çanakkale onsekiz mart üniversitesi coğrafya öğretmenliği puanı kaç 2017 ye göre ve coğrafya öğretmeni olmak için yaş den kaç puan almalıyım

Dilek
Ziyaretçi
Dilek

Tarih dersindede iyi olmamız gerekiyor mu ?
Lütfen Yanitlayin Merakla Bekliyorum Teşekkürler ?

Sevim
Ziyaretçi
Sevim

Peki yeni sınav sisteminde hangi derslerden kaç tane çözmemiz gerekiyor ( en az). Cevaplarsanız sevinirim . Teşekkürler.

Şevval
Ziyaretçi
Şevval

Eşit ağırlık bölümü seçtim coğrafya öğretmeni olmak istiyorum olabilir miyim