Meslekler

Çilingir Nasıl Olunur?

Ülkemizde genellikle unutulmaya yüz tutmuş meslekler içerisinde gösterilmesi ve herhangi bir üniversite eğitimi almadan da yapılabiliyor olmasından dolayı çok fazla tercih edilmeyen çilingirlik, aslında kişilere ciddi kazançlar sağlatan bir meslek grubudur. Her türlü, kapı, kasa ya da çekmece gibi yerlerin kilitlerinin açılması, anahtarlarının yapılması ve her şeyden önemlisi de bunların bakımlarının yapılması ile görevli olan bu meslekler, dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte aslında oldukça modernleşmiş bir meslek grubudur. Her ne kadar çilingir meslleği akıllara geldiğinde evde unutulan anahtarlar akıllara gelse de, bu meslek grubundaki kişilerin ortaya koydukları iş oldukça fazladır.

Çilingir Olacakların Bilmesi Gerekenler

 Çilingir nasıl olunur konusu ile ilgili de bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Öncelikle çilingir nasıl olunur konusunda bilinmesi gereken, bu mesleki eğitimin bir üniversite tarafından verilmediğidir. Ancak, el becerisi ve yetenek gerektiren bir meslek olmasından dolayı da, bir takım eğitimler alınması gerekmektedir.
  • Çilingirlik her şeyden önce el becerisi isteyen bir meslek grubudur. Bu kişilerin ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanıyor olması, gözlerinin de net bir şekilde görebilitor olması gerekmektedir.
  • Çilingirlik yapacak olan kişilerin mesleklerini kötüye kullanmayacak özgünlükte olmaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise, çilingirlik ile insanların en mahremi alanlarına girilebileceği ve en özel eşyalarına da ulaşılabilecek olmasıdır.
  • Çilingir olmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi, mesleki yeterlilik alanında kişilere eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler de ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmektedir. Çilingirlik okulu olarak nitelendirilen derslerde eğitim süresi değişkenlik göstermektedir. İlköğretim mezunu olan kişilere 2 yıl, lise mezunlarına ise bu alanda 1 yıl boyunca eğitim verilmektedir. Eğitimlerde sadece teorik dersler verilmemektedir. Burada kurallar çerçevesinde kişilere hem teorik hem de çalışma hayatının içerisinde verilen pratik eğitimler bulunmaktadır.

Çilingir nasıl olunur konusunda bilinmesi gereken bunlardır. Eğer kişiler belirtmiş olduğumuz eğitimleri almamış ise, ne yazık ki resmi olarak çilingirlik yapamayacaktır. Çünkü, çilingir mesleğini icra edecek bir işyeri açılmak istendiğinde, ruhsat alabilmek adına kişilerden bu eğitim sertifikası talep edilmektedir. Bunun dışında kendi iş yerini açmak istemeyen kişiler de özel sektörde birçok iş ilanına başvurabilirler.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir