Meslekler

Çiftçi Nasıl Olunur?

Ülkemizde ve hatta da dünyada en eski mesleklerden birisi olarak çiftçiliğin gösterilmesi çok da yanlış olmayacaktır. Geçmiş dönemlerden bu güne kadar, insanlığın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına ortaya konulan bu meslek, kişilerin düzenli olarak çalışabilecekleri iş kollarından da bir tanesidir. Genel olarak bakıldığı zaman, çiftçilik toprağın belli tohumlar ile işlenerek hasat edilmesi, sonrasında da mahsulden kazanç elde edilmesine bağlı olan bir meslek grubudur. Çiftçi nasıl olunur konusuna ise en genel geçer hali ile cevap verecek olursak, kişilerin bir tarlası, tarlayı işleyecek aletlerinin olması, tohum tedarik etmesi ve bunları da satabilecekleri kanallar oluşturmaları gerektiğinden söz edebiliriz. Ancak günümüzdeki tarım tekniklerine bakıldığı zaman, üretimden en iyi sonuç elde edilmek isteniyorsa, ileri tarım tekniklerinin uygulanması gerektiğini de belirtmemizde fayda vardır.

Nasıl Çiftçi Olunur?

Günümüz şartlarına göre çiftçi nasıl olunur konuları araştırıldığı zaman birçok kişi doğrudan maddi sorunları nasıl ortadan kaldırabileceğine yönelik araştırmalar yapmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, çiftçi olmak isteyen kişiler, maddi konularda devletten birçok destek alabilmektedir. Bu destekler, hem tarlaların alınması hem de tarımda kullanılacak olan makinelerin bir kısmını kapsamaktadır. Bundan dolayı, kişilerin maddi konulardan ziyade, destekleri ve her şeyden önemlisi de tarımsal üretim hakkında bir araştırma yapması gerekmektedir. Hatta kişilerim tarımsal üretime dahil olmak istiyor ve büyük işleri de beraberinde başarmak istiyor ise, doğrudan bu işin eğitimini almalarında fayda vardır. Orman mühendisliği ya da doğrudan ziraat mühendisliği bölümleri okunarak, çiftçilik ve tarım hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşılabilecektir.

Çiftçi Olmak İçin Nasıl Destek Alınır?

Çiftçi nasıl olunur sorusunu sonlandırmadan önce, devlet tarafından sağlanan desteklerden de söz etmekte fayda vardır. Devlet, çiftçilik mesleğinin tekrar canlandırılması ve kırsal alandaki üretiminin arttırılması adına bir takım kurumlar aracılığı ile sizlere destek sunmaktadır. Buradaki başvuru yapabileceğiniz ilk kurum ise KOSGEB’tir. KOSGEB’e yapılacak olan başvurularda kişilerin eğitim durumu önemli değildir. Çünkü burada kişilere sıfırdan bir eğitim verilmekte ve sınava tabi tutulmaktadırlar. Sınavı başarı ile tamamlayan, yapacağı işi de bir proje haline getiren kişiler, doğrudan devlet tarafından verilen bu desteklerden faydalanabilecektir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir