Meslekler

Çavuş Nasıl Olunur?

Çavuşlar, Askeri içerisinde eğitim gördükleri alanlarla ilgili her türlü bilgi, savaş ve istihbarat bilgilerini sunan ve askeri donanım ve teçhizatları kullanabilme becerisine sahip askeri personellerdir. Erkekler için askerlik son derece kutsal bir görevdir. Bu nedenle de pek çok erkek Çavuş olmak için müracaat eder. Ancak her meslekte olduğu gibi bu meslek içerisinde de bir takım kriterler bulunur. Kimi zaman kriterlerde farklılık oluşabilir. Ancak genel olarak Çavuş olmak isteyenlerin izlemesi gereken yol belirlenmiştir. Peki, 2018 yılında Çavuş nasıl olunur?

Çavuş Olmak İçin Gerekli Şartlar
Çavuş olmaya karar veren insanlar bu mesleğin yeterliliklerine ve eğitim şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Psikolojik ve fiziksel olarak mesleğe hazır olmak dışında, akademik anlamda da aranılan bir takım şartlar söz konusudur.
En az lise mezuniyet belgesine sahip olmak ve muvazzaflık askerlik hizmetini başarılı bir şekille yapanlardan sınavla 3269 sayılı kanununa göre görev verilmektedir. Askerlik hizmetini çavuş rütbesi ile gerçekleştirenler, uzman çavuş olarak göreve başlarken, er veya onbaşı ile görev yapan askerler uzman onbaşı olarak ilk görevlerine başlamaktadırlar. Onbaşılar göreve başladıkları birlik, kurum ve kuruluşta görevinin ilk yılını kanunda belirtilen şartlar gerçekleştiğinde uzman çavuş olarak göreve devam etmektedirler. En az lise ve dengi okul mezunu olmak ya da askerlik hizmeti sırasında üstün başarı belgeleri almak gerekmektedir Burada lise mezunu şartı aranmamaktadır.

Askeri hastanelerden alınacak raporla askeriliğe elverişli durumda olmak şartı aranmaktadır. Çavuş olmak isteyen kişiler için güvenlik kayıtları da önem taşır. Yapılacak güvenlik soruşturmasın hakkında olumlu sonuç çıkmış olması bu meslek için istenmektedir. Askerlik mesleğini yapmaya istekli olmak, Türk silahlı kuvvetlerinde subay, astsubay uzman jandarma, uzman erbaş ve askeri öğrenci olarak istihdam edilmemiş olmak ve 26 yaşından gün almamış olmak ve askerlik terhis süresi en fazla 3 yıl olması gerekmektedir. Aranan tüm bu şartlara uyan erkekler Çavuş olmak için müracaat edebilir. Ancak bu şartlara uymayan başvurular kabul edilmemektedir.

Çavuş Görev Tanımları
Çavuşların görev tanımları ise şu şekildedir; Ordunun yapısal olarak en temel görevlerinin tam bir disiplin altından ve aldığı eğitim dâhilinde profesyonelce yürütmekten sorumludur. Görev aldığı askeri birimin işlerinin yürütülmesi ve askeri hizmetlerin sunulmasından sorumlu personellerdir. Özel eğitimini aldıkları alanlarda her türlü bilgi toplama, savaş ve diğer hizmet görevlerini yerine getirmekle görevli askeri personellerdir.

Çavuş Maaşları
Ülkemizin ordusunda Çavuş rütbesinde görev yapan personeller 2018 yılı itibari ile çavuş maaşları en az 3500 TL almaktadırlar. Bu oran görev yapılan yere ve alınan ek tazminatlara göre artışlar göstermektedir. Özellikle doğu bölgelerinde çalışan ve uzun süreli personellere çok daha fazla bir maaş almaktadırlar. Günümüzde bu kişilerin maaşlarında ciddi anlamda iyileştirmelerin yapılması planlanmaktadır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir