Meslekler

Çapkın Nasıl Olunur

Birçok kez duygusal manada ilişki yaşamamış ve kimi ilişkilerinde aynı anda birden fazla partnerle bir olmuş kimseler için kullanılan çapkın deyimi nedir, çapkın nasıl olunur?

Kime Çapkın Denir?

Örneğin, kadın ya da erkek fark etmeksizin bir birey hayatı boyunca sürekli ilişki içerisindeyse ve var olan ilişkisi bittiği zaman hareketlerinden bakışlarına varıncaya değin sürekli bir ilişkiye aç olma durumu yani hazır olma vaziyeti varsa o kişiye çapkın denir. Kafede, parkta, iş yeri ve daha pek çok yerde karşı cins ile sürekli bir diyalog içerisindedir. Çapkın kişiler; karşı cinse olan tutkusu ile ön plana çıkmaktadır. En önemli özellikleri ise psikoloji ve de bilhassa kadın psikolojisi noktasında kapsamlı bir bilgiye sahiptirler. Psikoloji bilgisinin yanında adeta antoloji yutmuş kadar iyi bir şiir bilgisine sahiptirler. Öte yandan Türk ve Dünya klasiklerine de hâkimdirler. Genellikle etkileyiciliğini konuşma esnasında kullanırlar. Bunun içinse hemen hemen her konuda ama az ama çok bilgi sahibidirler. Bu itibarla karşı cinsin var olan sohbetten sıkıldığını anladığı anda ilgi çekici başka bir konuyu açabilirler.

Duygusal yönüyle farklı yapılardadır. Bazı çapkın insanların ciddi ve sağduyulu olduğu bazılarınınsa duygusal ve heyecanlı kimseler olduğu gözlenmektedir. Yani çapkın olmak için sahip olunması gereken bir duygusal kimlik yoktur. Önemli olan farklı ve sıra dışı olmak ve bunun için bol bol gezmek, kitap okumak. Çapkınların genellikle çok bilgili olduğu bilinen bir gerçektir. Çünkü etkileyiciliğin yolunun ilgi çekici ve cezp edici olduğunu bilmektedirler.

Çapkın Olmak İçin Tüyolar

  • Gerek ikili insan ilişkilerinde gerekse kalabalık ortamlarda gayet güzel adaptasyon kurabilmeniz ve yabancılık çekmemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir diğer mühim özellik ise, tanımadığınız bir kimse ile onu rahatsız etmeden iletişim kurabilmektir.
  • Öncelikle güzel bir konuşma yapabilecek etkileyici bir diksiyona sahip olunmalıdır. Bunun için her sabah yirmi dakika sesli şiir ya da Türkçesi düzgün bir kitap okunabilir. Ancak şiir daha fazla etkilidir zira şiir bir dilin en güzel ve doğru halidir.
  • Görünüm noktasında ilgi çekici ve sizi farklı kılan bir tarzını olmalıdır. Bir gün sportif, bir gün resmi, bir gün western, bir gün gündelik kıyafetler, bir gün eski tarz ile giyinmek çapkınlığa zarar verir. Çünkü kendinize has ve size münhasır bir tarzınızın olması gerekmektedir. Bunun için sizin estetik anlayışınıza en uygun tarzı seçmeli ve sürekli o tarza yakın parçaları kullanmalısınız.
  • Şiir ezberlemeli ve doğru bir şekilde okuyabilmelisiniz. Bunu iki üst maddedeki diksiyon ile karıştırmamak gerekmektedir. Çünkü diksiyon başka bir kavramdır, doğru ve etkileyici bir şekilde şiir seslendirebilmek bambaşka bir kavramdır. Bilhassa serbest müstezat ile yazılan sembolik şiir bütün çapkınların güvenilir limanıdır.

 

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir