Meslekler

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Dünya’nın en seçkin birliklerinin başında Bordo Bereliler gelir. Bu bazılarınıza abartılı gelebilir ancak NATO’nun her yıl düzenlediği özel kuvvetler yarışmasını Bordo Bereliler 4 yıl üst üste kazanınca, yarışma 5. senesinde iptal edildi. Böyle inanılmaz bir birlikten bahsediyoruz. Peki Bordo Bereli nasıl olunur? Bordo Bereli olmak için nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor bu yazımızda detaylıca bahsedeceğiz.

Öncelikle bir şehir efsanesini düzelterek başlayalım. Sanıldığı gibi sadece subay ve astsubaylar bordo bereli olmaz. Uzman çavuşlar ve uzman erbaşlarda gerekli sınavları geçerek bordo bereli olmaya hak kazanabilir. Yani lise mezunu adaylarda asker olduktan sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı’na başvuruda bulunabilir. Şimdi adayların dikkat edeceği nokta hangi yoldan Bordo bereli olacak? Lise mezunu adaylar uzman çavuşluk sınavlarını takip edip asker olması gerekir.  Yüksekokul veya meslek yüksekokullarından mezun olanlar astsubay olduktan sonra, Askeri sınavlara girip askeri okullarda okuyarak ya da lisans mezunu olduktan sonra subay olunup Bordo bereli olmak için başvuruda bulunulabilir.

Yani arkadaşlar Bordo bereli olmak için öncelikle asker olunması gerekir. Bir istisna olarak geçen yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri sivil kaynaktan da bordo bereli alımı yaptı; ancak sonrasında devamı gelmedi. İlerde gelir mi bilinmez. Asker olduktan sonra her yıl düzenli olarak belirli aralıkla Özel Kuvvetler Komutanlığı’nca bordo bereli alımı yapılır. Mülakatları başarıyla geçen adaylar bordo bereli olmaya hak kazanır.

Bordo bereli adayları yaklaşık 9 ay süren bir eğitim almaktadır.  Bu eğitim genel olarak komando ihtisas kursu, çeşitli zorlu eğitimler, kurbağa adam eğitimidir. Sonrasında her bordo bereli farklı bir bröve (Bröve, bir askerin çok önemli bir askeri uzmanlık alanında, üstün bir ehliyet derecesi elde etmiş olduğunu göstermek üzere verilen bir çeşit mükâfat. ) için eğitim almaya devam eder.

Bordo bereli olmak isteyen adayların gönülden vatan sevgisiyle kuşanmış, cesur, çevik ve zeki olması gerekir. Operasyon ve eğitim dönemlerinden eşlerinden, çocuklarından, ailelerinden aylarca uzakta kalan bu yiğitlerden olmak gerçekten her baba yiğidin yapabileceği bir şey değil. Unutmayın onlar isimsiz kahramanlar. Vatan için yaptıklarını sadece onlar biliyor. Gönülden isteyen herkesin Allah yardımcısı olsun.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir