Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Bilişim Şube Polisi Nasıl Olunur (Siber Suçlarla Mücadele Şube Polisi Olmak)

bilişim şube polisi nasıl olunur

Bilişim Şube Müdürlüğü, Asayiş Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. Bu şubede çalışan polislere de Bilişim Şube Polisi denilmektedir. Peki Bilişim Şubede nasıl polis olunur?

Günümüzde suçlarla sadece sokaklarda değil internet üzerinde de mücadele verilmektedir. Bilişim teknolojileri üzerinden işlenen suçların önlenmesi, takip edilmesi, bilişim suçlularının yakalanması ve dijital delillerin bulunup incelenmesi için Siber Suçlarla Mücadele Polisleri çalışmaktadır. Bu şubede çalışan polisler online olarak yapılan şikayetleri de değerlendirmekte ve takibini yapmaktadır. Son zamanlarda terör propagandası yapan kişiler bu şekilde yakalanmıştır. İzinsiz olarak başkalarının sistemine girerek yapılan her türlü işlem sonucunda yasalara aykırı olduğu için Bilişim Şube’nin sorumluluğuna girmektedir. Bu tür suçları işleyenlerin takibini de Bilişim Polisleri yapmaktadır.

Bilişim Şube Polisi olmak isteyen kişilerin ilk olarak gerekli şartları taşıyorsa polislik sınavlarına girmesi gerekir. Son yıllarda polis olabilmek için birçok alternatif bulunmaktadır. Polis olmak isteyen kişiler de bu yollardan birini seçerek teşkilata girebilir. Sivil Polis Nasıl Olunur konusundan daha detaylı bilgi alınabilir. Teşkilata giren polis memurları ilk olarak belli şubelerde göreve başlayabilir. Bunların başında Çevik Kuvvet Şubesi gelmektedir.  Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur konusunu okuyarak bilgi alınabilir. Bu şubelerden birinde birkaç yıl görev yaptıktan sonra Siber Suçlara geçmek için istekte bulunulabilir.

Siber Suçlara geçmek isteyen adayın öncelikli olarak amirleri tarafından referans verilmesi gerekir. Bununla birlikte bilişim alanında uzman olan kişilerin geçiş yapması çok daha kolaydır. Teşkilat içerisinde yer alan Bilgisayar Mühendisliği ya da Bilgisayar Programcılığı mezunu kişilerin, olumlu amir referanslarıyla geçiş yapması mümkündür.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
metin
metin
3 yıl önce

merhaba güzel br açıklama olmuş ama bu bilişim uzmanlık sınavlarına girerken normal polis sınavınamı gircez bedensel olarak cevaplanırsa sevinirim teşekkürler.

Sancar
Sancar
3 yıl önce

Bilgisayar Mühendisliğinden Bu siber polise geçiş yapabilirmiyiz

Emre
Emre
3 yıl önce

Merhaba matematik bölümü mezunu polis olduktan sonra siber şubeye veya bilgi işleme geçebilir mi? (Kpss ile alımlarda genelde bu birimlere matematik mezunlarını da alıyorlar. O sebeple sordum)

Emir
Emir
3 yıl önce

merhaba ben 9.sınıf öğrencisiyim tam olarak ne yapmam gerektiğini anlamadım ne okumam lazım lise veya üniversitede

emel
emel
3 yıl önce
Reply to  Emir

lise de meslek lisesinde isen bilişim teknolojileri bölümünü okuyup daha sonra da polis meslek yüksekokuluna girebilirsin senin için büyük avantaj olacaktır …

ysmn
ysmn
3 yıl önce
Reply to  emel

Bilgisayar muhendisligi okuyup polis olduktan sonra uygun olursa direk siber polis oluyor muyuz? Yoksa önce sivil polis olarak bir kaç yıl çalışacak mıyız?

Talat
Talat
3 yıl önce

Merhabalar bilgisayar mühendisliği mezunu demişsiniz, buna yazılım mühendisliği de dahil mi?

MEHMET
MEHMET
3 yıl önce

Elektrik ve Enerji programı önlisans mezunuyum bu birime nasıl girerim ?

Eren Süngü
3 yıl önce

Selamın Aleyküm sorumu cevaplarsanız sevinirim..
ben 17 yaşında 03.11.2000 doğumluyum seneye pmyo mülakatlarına girecektim fakat 11. ayda doğduğum için giremiyorum başvuru yapılırken yaşa bakıyorlar mı yoksa mülakatlarda mı bakıyıorlar ben o 1 ayı nasıl telafi edebilirim varmı çözümü eğer yoksa 4 yıllık bilgisayara dair herhangi bir üniversite okuyup pomeme katılacağım oradan bilişim suçlarla mücadeleye geçmeyi düşünüyorum

Seda
Seda
3 yıl önce

Yani bunun bir Üniversitesi falan yok mudur? İllede polis olup sonramı geçmek gerekir? Bilişimdeysen boyun ne önemi olabilir ki… Böyleyse iyice saçmalamışlar…

ramazan
ramazan
3 yıl önce

merhaba illa bilgisayar mühendisimi olmak lazım yani direk polisliğe gidemiyomuyuz

kadir
kadir
2 yıl önce

acaba siz kendiniz eğitim veriyor musunuz ? size katılmak istiyenlere yada eğitimli olması şartmı ?

Furkan
Furkan
2 yıl önce

merhaba 10.sınıf bilişim teknolojileri alanı öğrencisiyim siber suçlarla mücadele ye girebilirmiyim

bat
bat
2 yıl önce

bu sene mezun olacam ama siber polisi olmak istiyorum ve bunun için normal bir polislikle başlanılması gerekiyormuş anladığım kadarıyla ben sınava katıldıktan sonra üniversiteye değilde nasıl polislik okurum onu açıklarmısınız

Merve
Merve
2 yıl önce

Merhaba
Ben 11.sınıfım bilişim teknolojileri bölümünü okuyorum. Siber suçlarla mücadele polisi olmak istiyorum bunun için ne yapmam gerek? yardımcı olur musunuz?

Merve
Merve
2 yıl önce

Siber Suçlarla Mücadele Polisi ataması çok mu zor ?

mehmet
mehmet
2 yıl önce

bilgisayar programclılığı mezunu olup siber polisliğe başvurmakla liseyi bitirdiğim gibi başvurmak arasında fark varmı

mehmet
mehmet
2 yıl önce

ben ssaglık lisesinde okuyom siber suçlarıda çok istiyom sorun çıkarmı

Yaşar ARDIÇ
Yaşar ARDIÇ
2 yıl önce

Bilişim konusunda kişisel deneyimin bu şubeye geçmekte faydası olur mu? (Bilgisayarla ilgili herhangi bir okul mevzunu değilim)

Döne
Döne
1 yıl önce

Adli bilisim nedir