Meslekler

Berber Nasıl Olunur?

Berber erkeklerin saçlarının farklı uzunluk ve şekillerde kesebilen ve saçlara tasarım sağlayan meslek erbaplarıdır. Son dönemlerde erkeklerin de fiziki görünümlerine önem vermeleri ile birlikte; berberlik de önemli hale gelmiştir. Artık erkekler farklı tarz kesimlerine hâkim ve yenilikçi berberleri tercih etmek ister. Bunun için de berberlerin de tabi olduğu bir eğitim bulunur. Peki, 2018 yılında Berber nasıl olunur?

Berber Olmak İçin Gerekli şartlar
Berber olmaya karar veren insanlar bu mesleğin yeterliliklerine ve eğitim şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması durumunda, tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanı “Erkek Berberliği” dalında verilmektedir. Kişilerin çıraklık eğitimi alabilmeleri için, en az ortaokul mezunu olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte açık lise veya açık meslek liselerinden birine kayıt yaptırmak, sağlık olarak bu berberlik mesleğine uygun olmak, en az 14 yaşının tamamlamış olmak en fazla ise 19 yaşından gün almamış olmak gereklidir. Bu mesleğin eğitim süreleri ilköğretim için 3 sene, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 senedir.
Meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde devam ettirmektedirler. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde normal eğitimlerini alırken, diğer günler ise işyerlerinde uygulamalı stajlarını yapmaktadırlar. Bu sayede de berber adayları hem teorik hem de pratik olarak, mesleğin gereklerini yerine getirmeye çalışırlar. Çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları halinde “Kalfalık Belgesi” almaktadır. Bu belgeye sahip berberler ise artık profesyonel anlamda bu işi yapabilecek donanıma sahip olur.

Berber Görev Tanımları
Berberlerin görev tanımları ise şu şekildedir; müşteri talep etmesi halinde ona uygun saç tipinin belirlenmesine yardımcı olur, saçı yıkar, kremler, ovalar ve varsa kepek probleminin ortadan kaldırılması için çalışır. Müşterinin isteğine veya belirli bir stile göre saçı keser, saçı, kesimine göre tarar, saçın aynı modelde kalması için sprey kullanırlar. Müşterinin talimatına uyarak saçın rengine göre boyama işlemini de gerçekleştirirler. Müşterinin isteğine göre tıraş eder, sakal ve bıyıklarını düzeltir, yüzüne masaj yaparlar.

Berber Kazançları
Genel olarak berberlerin kazançları iş yoğunluklarına ve çalıştıkları yerlere göre farklılık göstermektedir. Kazancını belirlemede kendi yetenekleri de önemli bir etmen oluşturur. Müşterileri memnun edebilen berberler daha fazla kazanç gösterir. Yeniliklere açık ve kendini geliştiren berberler maaş olarak da bunun ödülünü kazanır. Eğer bir berber kendi iş yerinde çalışıyorsa kazandığı ücret Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Yine herhangi bir berber dükkânında gün boyunca kazandığı para üzerinden belirli bir oran dâhilinde para kazanmaktadır. Genelde berberlik ücretleri yıllara göre enflasyon oranında artış sağlanmaktadır. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir