Faydalı Bilgiler

Bedelli Asker Nasıl Olunur?

Bedelli askerlik, Türkiye Devletinin belirli aralıklarla çıkartmış olduğu, para karşılığı yapılan 21 günlük askerliğe verilen isimdir. Gerek sabit bir işi olan, gerekse uzun dönem askerlik yapmak istemeyen kişilerin tercih etmiş olduğu bedelli askerlik, 21 gün süren askerlik sonucunda bitmektedir. Yani 21 gün boyunca gerekli temel eğitimleri alan kişiler, askerlik görevini yerine getirmiş olarak sayılmaktadır. Bedelli askere gitmek isteyen kişiler ise belirli bir yaş sınırını geçmesi gerekmektedir. Peki bedelli asker nasıl olunur? İşte cevabı.
Bedelli Asker Nasıl Olunur? 2018
Bedelli asker olabilmek için belirli birkaç şartı yerine getirmek gerekmektedir. Aşağıda yer alan maddelere uyum sağlayan kişiler, 21 gün boyunca bedelli askerlik yapabilirler;

  • 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğan kişiler
  • 15.000 TL bedelli askerlik parasını bankaya yatıran/yatırabilecek kişiler
  • 21 gün askerlik yapma şartı

Bu maddeleri yerine getiren veya getirebilecek olan herkes, bedelli askerlik yapabilir. 21 günlük askerlik süreci içerisinde temel disiplin, silah eğitimi ve vücut eğitimi gibi bilgiler edinilmektedir. Gerekli ücreti yatırmanızın ardından sonuçların açıklanmasını beklemek gerekmektedir. Ardından belgeniz geldiğinde görev yerinize teslim olarak askerlik sürecinizi başlatabilirsiniz.
Bedelli askerlik süreciniz başladığı andan itibaren dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ancak bu hususlardan en dikkat etmeniz gereken nokta, bedelli olduğunuz için bir ayrımcılık beklemek olacaktır. Bu, yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Komutanınız tarafından ceza almamak yada herhangi bir başka durumu yaşamamak adına ayrımcılık beklememeniz gerekmektedir. Birlikte yer alan tüm askerlere eşit davranılmaktadır. Diğer askerlerden tek farkı, 21 gün askerlik yapılacak olmasıdır. Bunun dışında herhangi bir ayrımcılık ile karşılaşmak mümkün değildir.
Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır 2018
Bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerin kafasında genellikle başvuru nasıl yapılır? Sorusu yer almaktadır. Öncelikli olarak herhangi bir hastaneden sağlık raporu almanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından Ziraat Bankası veya Halkbank üzerinden gerekli hesaba yapacağınız 15.000 TL’lik yatırım sonrasında Milli Savunma Başkanlığı Askerlik Şubesine giderek, hem yatırdığınız ücretin dekontunu, hem de hastaneden aldığınız sağlık raporunu komutana vererek başvuruyu oluşturabilirsiniz.
Bu dakikadan sonra siz tüm istenilen evrakları yerine getirmiş olarak sayılacaksınız. Bundan sonraki süreçte size gelecek olan haberi, yani askerliği nerede yapacağınıza ve ne zaman yapacağınıza dair olan bilgiyi beklemeniz gerekecektir. Bilgiler geldikten sonra birliğinize giderek teslim olmanız gerekecektir.
Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır?
21 günlük bir süreç olan bedelli askerlikte, genel itibariyle yürüyüş yapılmaktadır. Yürüyüşün yanı sıra mıntıka temizliği, spor, silah eğitimi ve savaş eğitimi gibi birçok tecrübeler edinilmektedir. Tüm bunlar hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Çünkü askerlik süreci 21 gündür.
Verilen tüm bu eğitimleri can kulağıyla dinlemek, sonucunda ise öğrenmeniz gerekir. Çünkü bu eğitimi yalnızca 1 defa alacaksınız. Bundan dolayı tüm bilgileri hafızanıza not etmeniz, sivil hayatta sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir