Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Başpolis Nasıl Olunur?

Başpolis nasıl olunur

Başpolis, Polis Memurları arasından kıdemli ve sicili düzgün olanlar arasından seçilen ilk kademe amirlerdir. Peki Başpolis nasıl olunur?

Emniyet Teşkilatı içerisinde fiilem 10 yıl görev yapmış ve 35 yaşından gün almış polis memurları Başpolis olmak için başvuru yapabilir; ancak başvuran polislerin, son üç yıl içerisindeki sicil notunun çok iyi olması,kesinleşmiş hapis cezası almamış olması gerekir. Teşkilat içerisinde yazılı sınava çağrılacakların toplam polis sayısının %15’ini geçemez.  Yazılı sınava giren polisleri; çoktan seçmeli ve yazılı test sınavı beklemektedir.

Bu soruların içeriği; Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi % 10, Genel Yetenek ve Genel Kültür % 20, Polisi İlgilendiren Mevzuat ve Uygulamaları %70 şeklindedir. Tercih yapacak polislerin yerleştirme puanı; Son üç sicil notu ortalamasının %50’si, Ek – 1’de gösterilen eğitim düzeyi puanının %10’u, mesleki kıdem puanının %20’si ile yazılı sınav notunun %20’sinin toplamıyla elde edilen puandan son 5 yılda aldığı her bir idari ceza için tespit edilen puan düşürülerek hesaplanır. 6 yıl Başpolis olarak görev yaptıktan sonra Kıdemli Başpolis Memuru olmak için başvuru hakkı kazanır.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments