Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Başkomiser Nasıl Olunur? 2017 Maaşları

başkomiser nasıl olunur 2017 şartları
başkomiser nasıl olunur 2017 şartları

Emniyet Genel Müdürlüğünde Başkomiser olmak isteyenler öğrencilerin önünde üç yol bulunmaktadır. Peki Başkomiser olmak isteyen adayların nasıl bir yol izlemesi gerekir?

Başkomiser olmak isteyen adaylar PMYO, POMEM ya da FYO’dan mezun olmak zorundadır. PMYO ve POMEM mezunları mesleğe başladıktan 2 yıl sonra Komiser Yardımcılığı Sınavına girerek kazanmaları gerekir. Bu sınavı kazanan polisler görevlerine Komiser Yardımcısı olarak devam ederler ve son olarak Başkomiser rütbesine yükselirler. Bu rütbeden sonra yükselmeleri mümkün olmayan adaylar Başkomiser olarak emekliye ayrılırlar. PMYO sınavına lise bitirildikten sonra girilirken, POMEM sınavına dört yıllık üniversite bitirildikten sonra girilir.

Emniyet Genel Müdürlüğüne kadar yükselmek isteyen adayların İstanbul, Ankara ya da İzmir’de dört yıllık üniversite okuması gerekir. Okulları devam eden öğrenciler 3. ya da 4. sınıfta FYO sınavına girerek Komiser Yardımcısı olarak görev başlar. Sonrasında hızla rütbe atlayarak Başkomiserliğe yükselinir.

Henüz okulu devam eden öğrencilerin hem derslerine çok iyi şekilde çalışmaları hem de düzenli olarak spor yaparak bu sınavlara hazırlanmalıdır. Başkomiserlerin sorumluluğunda onlarca polis olduğu için sorumluluk sahibi olan kişilerin bu alana yönelmeleri gerekir. Başkomiserler çalıştığı birime göre sivil ya da üniformalı olarak görev yapabilir. 2016 yılı itibariyle Başkomiser maaşları 3700 TL’nin üzerindedir. Bu maaş terör tehlikesi olan bölgelerde artmaktadır.

Aklınıza takılan soruları yorum atarak sorabilirsiniz!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

17 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Burak
3 yıl önce

Komser lik için 2 yıl polis olmadan sınavla kpss ile direk komser Yrd olabilirmis iz yoksa belli bir süre polislik mi yapmalıyız

SAMET
SAMET
3 yıl önce

Fyo sınavları ne oluyor acaba

SAMET
SAMET
3 yıl önce

Fyo nun önü açık mi peki

Doğan
3 yıl önce

Polis okulunu bitirdikten sonra hemen sivil polis olunuyor mu

fatma şahin
fatma şahin
3 yıl önce

Açıktan lise okuyanlar komiser olurmu

Kerem
Kerem
3 yıl önce
Reply to  fatma şahin

Olur krdsm açık ne fark eder

Mert
Mert
3 yıl önce

Lise ve üniversite mezunu polislerin arasındaki maaş farkı ne kadar acaba?

Furkan
Furkan
2 yıl önce

Polislikte gözlük sıkıntı oluyor mu?

Ömer
Ömer
2 yıl önce

Merhabalar benim bir gözümde çok hafif derecede yukarı kayma birde hafif derecede kayma var 0.50 gözlük takıyorum kayması geçsin diye bir sorun oluşur mu?

Vehbi Can Boyraz
Vehbi Can Boyraz
2 yıl önce

Abi öncelikle öğretici yazın için teşekkurler.Ben 11.sınıfım lise bittikten sonra polislik sınavına girmek istiyorum.ama sorum şu ben üniversite sınavına girmek zorundamıyım başkomiser olmak için bana bi açıklayabilirmisin?