Meslekler

Başbakan Nasıl Olunur?

Başbakanlık birçok ülkede yönetim şekillerinden birisi olup, sadece Cumhuriyet ile yönetilmekte olan ülkelerde değil bazı monarşi ile yönetilen ülkelerde de başkanlık yapılmaktadır. Cumhuriyet sistemi ile yönetilen ülkelerde ilk olarak Cumhurbaşkanı ikinci olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi üçüncü olarak ise Başbakan sıralaması bulunmaktadır. Fakat monarşi ile yönetilen ülkelerde ise bu durum diğerlerinden farklı olup, Başbakan kralların veya sultanların emrinde olur.

Türkiye’de iki dönem şeklinde başbakanlık bulunmaktadır. Bu Büyük Millet Meclisinin kuruluşundan Cumhuriyetin İlanına kadar olan dönem olup, diğeri ise Cumhuriyetin ilanından sonraki olan süreç olarak bilinmektedir. Türkiye’de Cumhuriyetin ilanından sonra tabi ki ülke Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak adlandırıldığı için iki dönem olarak görülmektedir. Tabi ki eski zamanlarda da başbakanlık dönemi olmuştur. Bu dönemde Meşruiyet sonrasında Osmanlı Mebussan Meclisi ile başbakanlık gelse de bu durum sadrazamlıktan öteye geçemediği için uygulaması zayıf kalmıştır. Son zamanlarda gerek seçimlerin yaklaşması ile gerekse merak edilmesi ile birlikte başbakan nasıl olunur, şartları nelerdir gibi sorular yöneltilmektedir.

Başbakan Olmanın Şartları Nelerdir?

Başbakan olmak liderlik vasfı gerektirdiği gibi yürütme ve yönetme için de önemli bir husustur. Bunun için de başbakan olmanın belli şartları bulunmaktadır. Başbakan nasıl olunur konusunda aslında gerekli bir açıklık getirmeden önce Türkiye’de başbakan olmak için öncelikle bir partinin genel başkanı olmanız gerekmektedir. Türkiye demokratik bir ülke olduğu için başbakanlık için seçim yapılır ve bu seçim sonucunda başbakan olunur. Tabi ki partinin genel başkanı olmak için de başbakanlık şartlarını taşımanız gerekmektedir. Peki, başbakan olmanın şartları nelerdir inceleyelim.

 • 25 Yaşını Dolduran Kişiler
 • Yüz kızartıcı suça karışmamış veya bu gibi suçlardan hüküm giymemiş kişiler
 • Askerliğini yapmış olan kişiler
 • Zorunlu olan eğitim sürecini tamamlamış kişiler
 • Milletvekili olan kişiler
 • Belli bir ekibi olan kişiler
 • Siyasi, hukuki ve idari olan genel bilgilere sahip kişiler
 • Cumhurbaşkanının onayını almış olan kişiler

Yukarıda sizler ile paylaşmış olduğumuz maddeler başbakan nasıl olunur kısmının şartlarıdır. Bu şartları taşıyan her kimse öncelikle partisinin genel başkanı olmalı ve daha sonra seçim ile birlikte başbakan olmalıdır. Tabi ki Türkiye eskiden parlamenter sistemde olduğu için bu durum şimdilerde biraz daha farklılık göstermiştir. Şimdi cumhurbaşkanı da seçim ile gelmekte olup, Türkiye tek başkanlık sistemine geçiş yapmıştır. Bu konu ise ayrı bir açıklama gerektirmektedir.

Başbakanın Görevleri Nelerdir?

Başbakan nasıl olunur konusunda sizleri bilgilendirdiğimize göre şimdi de başbakanın görevleri nelerdir kısaca inceleyelim. Bu bilgi de sizler ile maddeler halinde paylaşarak daha anlaşılır olmasını sağlayalım. Başbakanın görevleri ise;

 • Başbakan, bakanlar ile arada işbirliği yapan ve yasaları uygulamaya koymalıdır.
 • Bakanlar kurulunun görevlerini yasalar ve anayasa çerçevesinde yapıp yapmadığını gözetler ve bakanlar kurulunun disiplinini sağlar.
 • Meclise karşı büyük sorumluluk taşır.
 • Başbakan aynı zaman da bakanlar kuruluna da başkanlık etmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir