Meslekler

Bağımsız Denetçi Nasıl Olunur?

Firmaya, kuruma, kuruluşa ya da kişiye bağlı olmadan görevini genel muhasebe ilkelerine ve esaslarına dayanarak mali tabloların genel denetimini yapan kişilere bağımsız denetçi denilir. Peki, bağımsız denetçi nasıl olunur? 

Bağımsız Denetçi Olmanın Şartları 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ( SMMM ) ve Yeminli Mali Müşavir ( YMM ) ruhsatını almış kişilere verilen bağımsız denetçi yetkisi aldığı bu yetki ile faaliyet denetimi ve uygunluk denetimi yapmakla yükümlüdür.  

‘’ Denetçilerin Yetkilendirilmesi ‘’ maddesinin 1. Fıkrasında bulunan şartların yerine getirilmesi ve bağımsız denetçi olmak için aranılan şartlar için bu maddenin gözden geçirilmesi ve daha sonrasında uygunluk var ise başvurulması önemlidir.  

  • İktisat, Bankacılık, Muhasebe, Hukuk, Maliye, Siyasal Bilgiler ve Kamu Yönetimi gibi eğitim veren fakülte veya Yüksek Meslek Okullarından 4 yıllık mezun olmak aranılan şartlar arasındadır. Yabancı ülkelerde denk olan eğitimin alınması neticesinde Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tasdik edilmesi esas alınarak lisansüstü seviyesinde diploma notu ile başvuru yapılabilmektedir. 
  • Serbest Muhasebeci Mali Müşavir veya Yeminli Mali Müşavir olması 
  • Türkiye’de ikamet ediyor olması 
  • Türkiye Cumhuriyeti medeni haklarından faydalanıyor olması 
  • İlgili yönetmeliğin 15. Maddesinin belirttiği uygulamalı mesleki eğitimin alınmış olunması 
  • Denetçilik sınavının başarılı bir şekilde geçilmiş olunması 
  • Bağımsız denetçi olma adayının adli sicil kaydının bulunmaması ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53. Maddesinde belirtilen suçlara karışılmamış olunması 
  • Süreçte daha önce görev almış kişilerin görevlerinin iptal edilmemiş olması 

Bağımsız Denetçi Sınavı 

Bağımsız denetçi nasıl olunur ile ilgili olarak önemli konulardan birisi olan sınav toplamda 5 ana kategoriden oluşmaktadır. Bunlar; 

Muhasebe, Muhasebe Standartları, Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim, Denetim ve Genel Hukuk Mevzuatı ile ilgilidir. 

İlgili sınav toplamda 100 puan üzerinden hesaplanmakta ve yine en az 60 puan alınması gerekmektedir. 60 puan altında olan sınav sonucu kişi için başarısız sınav olarak nitelendirilmektedir. 5 kategoride oluşturulan sınavın puan ortalaması esas alınarak aritmetik sonuçlara göre de en az 70 alması gerekiyor. 

Bağımsız denetçi sınavına girerek olumlu sonuç alan kişiler ayrıca staja katılmak zorundadır. Bu sınav ile kişinin bilgi, beceri ve uygulama üzerine başarısı tespit edilir. 

Bağımsız Denetçi Ne Kadar Maaş Alır? 

Yapılan araştırmalar neticesinde yeni işe başlamış denetçi ile kıdemli bağımsız denetçi arasında kazanç farkı her meslekte olduğu gibi farklılık göstermektedir. Mesleğe yeni atanan kişilerin 3.200 TL ile 4.500 TL arasında kazanç sağladıkları söylenebilir.  

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir