Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

ATT ( Acil Tıp Teknisyeni ) Nasıl Olunur?

Ülkemizde sağlık özellikle son zamanlarda ileri derecede önemsenmekte olup, bu durum ise sağlık alanında olan mesleklere ilginin fazlalaşmasını da sağlamaktadır. Sağlık alanında olan mesleklerden Acil Tıp Teknisyeni nasıl olunur konusu da son zamanlar birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Acil Tıp Teknisyeni kısa ismi ile ATT olup, ATT olarak da bilinmektedir. ATT, acil olan hastalara ilk müdahaleyi gerçekleştiren kişiler olup, ambulanslar da görev yapmaktadırlar. Bu meslek kamu sektöründe bulunurken aynı zaman da özel sektörde de yer almaktadır. Özel hastanelerde de ATT alımı yapılmaktadır. Peki, ATT nasıl olunur, şartları nelerdir gibi merak edilen soruları sizler için cevaplayalım.

ATT Başvuru Şartları Nelerdir?

ATT olmak isteyen bireyler eskiden kolay şekilde olabiliyorlardı. İlk olarak liselerde ATT bölümünü kazanarak lisede ki eğitimi tamamladıktan hemen sonra ise direk gecik hakkını kullanarak 2 yıllık bölümü tamamlamasının ardından ATT olma hakkına sahip olabiliyorlardı. Fakat sonradan bu bölümün sağlık meslek liselerinden kalkmasının ardından üniversitelerde ATT bölümleri çoğaltıldı ve artık ATT olabilmek için öncelikle bu bölümü üniversiteden kazanarak başarı ile mezun olunması gerekmektedir. ATT olarak açılan bölümlerin 2 yıllık olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bunun için ATT olmak için 2 yıllık ilgili alanda ön lisans mezunu olmanız yeterli olacaktır. ATT nasıl olunur konusunda sizlere gerekli şartları bildirdik. Tabi ki şimdi ise aklınıza eğitimi tamamladıktan sonra iş bulma olanakları ile ilgili soru işareti oluşmuş olabilir.

ATT İş Bulma İmkânları

Acil Tıp Teknisyenleri, iş bulma alanında aslında rahat bir meslektir. Çünkü bu meslekten olan kişilerin kamuya girmesi için her ne kadar KPSS’den iyi puan alarak yerleşmesi gerekirse de özel sektörde de kolaylıkla iş bulma imkanına sahiplerdir. ATT’ler üniversitelerde, özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, özel ambulanslarda, 11 acil tıp istasyonlarında, polikliniklerde, yoğun bakımlarında, hastanelerin acil kısımları olmak üzere birçok alanda iş bulma imkanları bulunmaktadır. Tabi ki kamu sektöründe iş bulma alanları ise sadece görevlerine göre sınırlandırılmaktadır.

ATT’nin çalışma koşullar ise değişkenlik göstermektedir. Bazı kişiler görevleri gereğince açık havada çalışırken bazıları ise kapalı alanda çalışmalarını sağlayabilirler. ATT çalışma saatleri ise diğer işlere göre de farklılık göstermektedir. Çünkü gece nöbetleri bu meslek için gerekli olan bir şarttır. Bu meslekte hasta, hasta yakınları, sağlık personelleri ile sürekli iletişim halinde olunması gerekmektedir. ATT nasıl olunur konusunda sizlere detaylı bir açıklama getirdik. Bu mesleğe sahip olmanız aslında geçmişe oranla daha zor gibi görünse de 2 yıllın ön lisans eğitimi ile iş bulma olanağınızın mümkün olduğunu ve rahatlıkla bulunabileceğini de dile getirdik. Eğer bu meslek size uygun ise ilk olarak üniversitede bu bölümü tercih ederek işe başlayabilirsiniz.

9
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
melisahamzaMirrrFıratDilan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
zehra
Ziyaretçi
zehra

boy ve kilo şartını sağlamayan öğrenci kazanırsa ne olur hastane raporunda düzelttririm diyor çünkü az bi farkla kaçırıyor sonrasında öğrenilirse neler olabilir

emre
Ziyaretçi
emre

sağlık meslek lisesi okumak gerekmiyor ama diymi anadoludan gitsek bi fark olmaz

Dilan
Ziyaretçi

Ya ayni soruyu bende soracaktım guzel sanatalar okuyorum ama Att istiyorum farkli bi liseden basvuru oluyor mu

Mehmet Uğur
Ziyaretçi
Mehmet Uğur

Açık öğretim lisesini bitirip gitsek olur mu

Mirrr
Ziyaretçi
Mirrr

Olur tabiki

Fırat
Ziyaretçi
Fırat

Anadolu lisesine gidiyorum.ATT olmak için hangi bölümü seçmeliyim?

hamza
Ziyaretçi
hamza

merhabalar att işkur bölümü var veya ismekten alınan kurs bitirme belgesi işe yarıyor mu?

melisa
Ziyaretçi

bana söylenen bilgiye göre 4 yıllık sağlık meslek lisesi okuduktan sonra att olunabiliyormuş.birkaç yere baktım bazıları 2 yıllık üniversite şart diyor.cidden kafam karıştı.üniversite okumak şart mı değil mi? yoksa sadece sağlık meslek lisesinden mezun olmak mı gerekir?