Meslekler

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak demek aslında tamamen askerlik mesleğine gönül vermiş kişiler için önemli bir meslek olarak bilinir. Çocukluktan, gençlik dönemlerine kadar ‘’ büyüyünce ne olacaksın ‘’ sualine asker olacağım diyenlere de sıklıkla karşılaştığımız gibi de düşünülebilir. Yazımızın devamında astsubay nasıl olunur ile ilgili bir takım merak edilenleri paylaşacağız.

Astsubaylık Rütbesi Nereden Gelmiştir?

Askeri rütbelere göz attığımız zaman birçoğumuz bu rütbe isimlerinin nereden geldiklerini merak etmektedirler. Astsubay rütbesi NATO’ya bağlı ülkelerde geçerli olan bir rütbedir. 1945 yılından bu yana NATO ülkesi olan Türkiye bu kategoride asker yetiştirerek ilgili rütbelere erişmelerini sağlamaktadır.

Astsubaylık Görevi Alanları

  • KKK ( Kara Kuvvetleri Komutanlığı )
  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
  • Hava Kuvvetleri Komutanlığı
  • Jandarma

Listede yer alan ilgili alanlarda astsubay yetiştirilmek üzere alım yapılması çoğu zaman farklı şartlar ve koşullara göre değişkenlik göstermektedir. Mesela; 2018 astsubay olma şartları gibi güncel bilgilere ulaşmak adına hangi yıl içinde olduğumuz önemli bir kaynaktır.

Astsubay Olmada Aranılan Şartlar ve Aşamalar

Astsubay olmak aslında zannedildiği kadar zor kazanılan bir meslek değildir. Aşağıdaki listede yer alan özellikleri taşımanız durumunda sizde gerekli sınav ve mülakatlardan başarılı sonuçlar almanız durumunda beraberinde gelen eğitimleri başarılı bir şekilde sürdürebilirseniz sizde astsubay nasıl olunursorusunun aslında hiç te zor olmadığını görebilirsiniz.

Lise ve dengi okullardan mezun olmak, 2 Yıllık Yüksek Meslek Okulu veya 4 yıllık mezunu olmak. Burada Lise ve dengi diplomaya sahip kişiler için alımlar alınan kararlar neticesinde oluşabilmektedir.

26 veya 28 yaşından gün almamış olmak şartı bulunuyor. Burada 26-28 yaş süreleri ise; Lise veya dengi okullardan mezun olanlar daha çabuk öğrenim sürelerini tamamladıkları için yaş sınırı 26 olarak belirlenmiştir. Daha uzun süreli fakülte veya diğer 4 yıllık mezunlar için yaş sınırı 28 olarak belirlenmiştir.

Astsubay olabilmek için kişinin ahlaki durumu oldukça önemlidir. Hatta aranılan özelliklerde en çok kontrol edilen durumlardan birisidir. Astsubay temin yönetmeliğinin 6. Maddesinde belirtilen sosyal ve ahlaki değerleri taşıyor olması gerekir. Herhangi bir alanda devlet memuru olacak kişilerde ilgili kanun olan 657 sayılı kanunun 48. Maddesi Astsubay adaylarını da ilgilendirmektedir.

Adayın fizik ve iskelet yapısı oldukça önemli sağlık ile ilgili kategori için aranılan niteliklerin oluşması gerekmektedir. Pelteklik, yüzde iz, leke, yara izi olmaması gerekir. Gözde şaşlık, çenede bozukluk, konuşmada kekemelik olmaması ve vücudun her hangi bir yerinde dövme bulunmaması gerekmektedir.

Astsubay nasıl olunur ile ilgili olarak adayın boy ve kilosu oldukça önemlidir. Erkek adaylar için 1,64 cm – bayanlar için 1,58 boy şartı aranılmaktadır. Kilo – boy ilişkisi ile ortaya çıkan vücut endekslerine bakılarak aranılan şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Astsubaylık Sınavı

Adaylar 3 kademeli sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınav, sözlü sınav ve fiziki yeterliliği sınavıdır.

Astsubaylık Mülakatı

Kişilik, karakter ve sosyal yaşantınızın nasıl olduğunun anlaşılması için kanaat puanı ile derecelendirilmesiyle oluşan bir sınav türü olarak bilinir. Bu mülakatta kişinin ilgili sağlık problemlerini olmaması şartı neticesinde askeri hastanelerden alınan raporlarla birlikte gidilmesi gerekebilir. Mülakat aynı zamanda kişinin fiziki yeterliliği için de bazı testlere tabii tutulması anlamına gelir. Spor dalında baraj puanı olan 40 geçilmeli ve koşu, şinav ve mekik gibi çeşitli sporları yerine getirilmesi sonucunda fiziki yeterlilikten iyi bir puan almak gerekiyor.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir