Meslekler

Astronot Nasıl Olunur?

Uzay araştırmalarında görev yapmakta olan kişilere astronot denmektedir. Astronot olmak için her meslekte olduğu gibi belli şartları bulunmakta olup, daha sonra ise belli bir eğitime tabi tutulması gerekmektedir. Öncelikle sizinle astronot nasıl olunur konusunda bilgi paylaşmadan önce belirtmeliyim ki astronot olmak için oldukça zorlu eğitim şartları bulunmakta olup, bu şartları iyi şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

Uzay araştırmaları konusu akla geldiğinde ilk olarak beyinden geçen ismini sıkça duyduğunuz ABD ve Rusya başta gelmektedir. Fakat bunların haricinde birçok ülkelerinde Uzay Araştırma Ajansı bulunmaktadır. Bu ülkelerden bazıları ise Japonya, Kanada olup, bu ülkelerde yaptıkları araştırmalar için uzaya astronot göndermektedir. Bunun için astronot olmak için her ülkenin farklı şartları taşıdığını da belirmek isteriz. Fakat sizlere genel anlamda şartlardan bahsetmek de isteriz.

Astronot Olmak İçin Genel Şartlar

Uzay bilimlerini incelemek amacı ile astronot olmak istiyorsanız sizler için belli bir şart olmasa da yani ülkeden ülkeye şartlar değişiklik gösterse de genel şartlardan bahsedeceğiz. İlk olarak astronot nasıl olunur konusunda 1. Şart mühendislik, temel bilimler, bilgi teknolojileri gibi alanlardan 4 yıllık yani lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Bu şart en az şeklinde olup, genellikle astronot olan kişiler yüksek lisans veya doktora yapmış kişilerden oluşmaktadır. Bunun dışında uzayda zorlu koşullar olduğu için fiziksel ve psikolojik olarak da sağlık açısından buna uygun olmanız gerekmektedir. Tabi ki astronot olmak bu kadarla kalmamakla birlikte başvurusunda bulunduğunuz görevinde belli şartları olabiliyor. Bu şartlarda tabi ki görevden göreve değişkenlik göstermektedir.

Astronot nasıl olunur konusunda şartlar bununla da sınırlı kalmamakla birlikte eğer ki Uluslar Arası bir astronot olmak istiyorsanız iyi derecede İngilizce ve Rusça da bilmeniz gerekmektedir. Astronot olmak için bazı kişilerin asker kökenli olması gerektiği gibi bir dedikodu bulunmaktadır. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgi olup, astronotların geneli asker kökenli olsa da öyle bir şartla herhangi bir ülkenin şartlarında karşılaşmadık.

Astronot Olmak İçin Başvurusu Sonrası İşlemler

Astronot olmak için genel şartları taşıyan kişilerin başvuruları kabul edildiğinde hemen astronot olamıyorsunuz. Bunun için öncelikle psikolojik ve fiziksel anlamda bazı testlere tabi tutuluyor ve daha sonra mülakat aşamasına geçiyorsunuz. Tabi ki bununla da sınırlı kalmayıp, bu aşamaları da kat ettikten sonra zorlu bir eğitim aşamasına alınıyorsunuz. Eğitim aşamaları da başvurduğunuz yere göre değişkenlik gösterse de NASA eğitim süreci 2 yıl kadar sürerken, ESA eğitim süreci ise 40 ay kadar sürmektedir. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra görev için hazırlanıyorsunuz. Eğitim süreçlerinde sizlere uzay bilimleri ile ilgili tüm detaylar aktarılarak sizlere tam anlamı ile hazırlıyorlar. Bunun için eğitimler uzun soluklu ve zorlu olmaktadır. Astronot nasıl olunur konusunda sizlere detaylı bilgileri sunduk. Kendinizi şartlara ve zorluklara uygun hissediyorsanız başvurabilirsiniz.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir