Meslekler

Asteğmen Nasıl Olunur?

Asteğmen halk arasında astek olarak bilinmekte olup, aynı zaman da yedek subay olarak da anılmaktadır. Asteğmen nasıl olunur konusu askerlik görevi yapacak olan birçok aday tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Bunun için asteğmenin nasıl olunduğu konusunda sizler için araştırma yaptık ve bu bilgileri sizler ile paylaşacağız. Asteğmen yani yedek subay olmak için eskiden belli bir sınava tabi olunmaktaydı. Fakat bu şart zaman içerisinde yenilenmiş olup, artık asteğmen olabilmek için sınav şartı ortadan kalkmıştır. Asteğmen ülkemizde bulunan askerlik şartlarına göre astsubay, kıdemli başçavuş ve teğmen arasında kalmaktadır. Peki, asteğmen nasıl olunur, şartları nelerdir, nasıl başvurmalı gibi merak edilen soruları cevaplayalım.

Asteğmen Olma Şartları Nelerdir?

Asteğmen olmak için sınav her ne kadar kalkmış olsa da müracaattan önce belirlenmiş olan şartlar vardır. Bu şartlar içerisinde sizlerin uyumlu olması halinde asteğmen müracaatında bulunabilirsiniz. Peki,asteğmen nasıl olunur konusunda şartlar neler inceleyelim.

  • En az 4 yıllık fakülte mezunu yani lisans mezunu olmak
  • Mezun olduğunu fakülteden iyi derecede not ortalaması ile mezun olmak. Bu not ortalamasının en az (3.00) olması gerekmektedir.
  • Asteğmen olmak için talepte bulunmak
  • Son olarak ise kurada seçilmek

Yukarı da sizler ile paylaştığım şartların birebir sizlere uyması durumunda asteğmen nasıl olunurbaşvuruda bulunabilirsiniz. Peki, en çok merak edilen ve araştırılan konulardan olan konusunda müracaatlar nasıl ve nereye yapılmalı konusunu inceleyelim

Asteğmen Olmak İçin Nereye Müracaat Edilmeli?

Asteğmen olmak isteyen kişiler için paylaşmış olduğumuz şartları taşıyorsanız belli bir eğitime tabi tutulmadan veya sınava dahil olmadan direk olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ise askerlik görevi için askerlik şubesine gittiğiniz sırada sizlere normal bilgileri edinmek amacı ile form verilmektedir. Bu form her asker olacak olan kişiye verilmektedir. Bu formu doldururken sizlere asteğmen olmak ister misiniz diye bir kutucuk bulunur. Bunu evet olarak işaretlemeniz başvuru yaptığınız anlamını taşımaktadır. Bu başvurunuz tabi ki kesin asteğmen olacağınızı göstermemektedir. Çünkü asteğmen olabilmek için askeriyenin asteğmen açığının olup olmadığına bakması ve açık var ise olmak isteyen kişiler arasında seçim amacı ile bilgisayar ortamında kura çekilmesi gerekmektedir. Yani asteğmen olabilmek için şartları taşımalı, başvuruda bulunmalı ve kura sonucunu beklemelisiniz.

Askerde Asteğmen Olarak Kalabilir miyim?

Asteğmen nasıl olunur konusunu sizlere açıkladık. Fakat kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise askerde asteğmen olarak kalabilir miyim sorusu olmuştur. Ancak, askerliğini asteğmen olarak yapacak olan kişilerin askerde asteğmen olarak kalması mümkün değildir. Askerde kalmak için Teğmen olunması gerekmektedir. Bunun için ise bir sınava girilmesi ve bu sınavı kazanarak kalması mümkündür. Tabi ki bunun yanı sıra Teğmen olarak kalmak için belli olan fiziki şartlarında taşınması gerekmektedir. Teğmenlik sınavı ise oldukça zor bir sınav olup, bu sınava iyi hazırlanılması gerekmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir