Meslekler

Arkeolog Nasıl Olunur?

Arkeoloji araştırma alanı itibariyle dünyanın en önemli bilimlerinden başında gelmektedir.  İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar olan süreçteki medeniyetleri inceleyen bir bilim dalıdır. Peki Ülkemizde Arkeolog Nasıl Olunur? Maaşları ve iş durumları nasıldır?

Arkeolog olabilmek için öncelikle 12 yıllık temel eğitimin tamamlanması gerekiyor. Ardından üniversite seçme sınavlarına girilmesi gerekir. Arkeoloji bölümüne sözel alan (TS-1) ve eşit ağırlık alanından (TM-3) tercih yapılmaktadır. 2017 yılı itibariyle en yüksek puana sahip üniversite TS-1 puan türünden Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi (İngilizce) (Tam Burslu) 464 taban puanına sahiptir. En düşük puansa TM-3 puan türünden Atatürk Üniversitesi (Erzurum) 196 puana sahiptir.  Ülkemizde yaklaşık 50’ye yakın üniversitede Arkeoloji bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerden her yıl binlerce öğrenci mezun olmakla birlikte henüz tam olarak Arkeoloji alanında gelişmiş bir seviyeye gelemeyen ülkemizde işssizlik problemi çok büyük ölçüde boy göstermektedir. Arkeoloji bölümünden mezun olanlar; yüksek lisans yaparak öğretim görevlisi olabileceği gibi KPSS’ye girerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kadrolu olarak müze araştırmacısı olarak çalışabilir. Bunun yanında bir de YDS’ye girerek uzman yardımcısı olarak da görev yapabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her yıl bu kadrolara çok az sayıda kontejyan verilir.

Devlet bünyesinde çalışmak istemeyip serbest çalışmak isteyen Arkeologlarsa büyük inşaat firmalarına bağlık olarak proje bazlı çalılabilirler. Şöyle ki; inşaat için temel kazılırken ”Marmaray Projesi”ndeki gibi arkeolojik kalıntılara rastlanabiliyor. Böyle durumlarda Arkeologların görev yapması gerekiyor. Ancak bu tür işler proje bazlı yani belirli bir süre sonra sona ereceği için sonrasında Arkeologların gene iş bulması gerekir. Arkeolog olmak isteyen adayların birden fazla yabancı dilini geliştirdikten sonra Avrupa’da görev yapmak için emek verebilir.

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kadrolu olarak çalışan görevlilerin maaşı 3200 TL’den başlayıp kıdemine göre 3800 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu veriler resmi olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi memurların aldığı maaştır. Serbest çalışan Arkeologların maaşları çok değişkendir. Tamamen bağlı olduğu inşaat firmasına ve onun taşeron firmasına kalmıştır. Arkeolog olmak isteyen adayların iş imkanlarını göz önünde bulundurarak gerçekten gönülden istiyorsa bu bölümü tercih etmesini öneririz.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir