Meslekler, Öğretmen

Arapça Öğretmeni Nasıl Olunur?

arapça öğretmeni nasıl olunur

Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatta yaptığı değişikliklerle anaokul, ilkokul ve lisede Arapça dersi verilmeye başlanmıştır. Peki Arapça öğretmeni nasıl olunur?

Arapça öğretmeni olmak isteyen adayların YGS ve LYS sınavlarına girmesi gerekir. LYS’den DİL-3 puan türüyle yerleştirme yapılmaktadır. DİL-3 puan türünde sözel ve yabancı dil derslerinin ortalaması alınmaktadır. Bu nedenle Arapça öğretmeni olmak isteyen adayların üniversiteye hazırlık sürecinde bu derslerinde çok çalışması ve başarılı olması gerekir. 2017 yılı itibariyle ülkemizde 8 üniversitede Arap Dili ve Edebiyatı bölümü bulunmaktadır. Bu üniversitelerin en düşüğü Kafkas Üniversitesi’dir. Buranın taban puanı 300’dür. İstanbul Üniversitesi’yse 380 puanla en yüksek taban puanına sahip üniversitedir. Üniversitelerini başarıyla tamamlayan adaylar KPSS’den yeterli puanı alarak göreve başlayabilir.

Arapça öğretmeni olmak isteyen adaylar için bir diğer yolsa İlahiyat Fakültesi’ni bitirmektir. İlahiyat mezunları pedagojik formasyon programını başarıyla tamamlamalarının ardından KPSS’ye girerek Arapça öğretmeni olabilir. 2016 yılında en düşük puana sahip Kıbrıs Sosyal Bilimler Üni. İlahiyat (Tam Burslu) 305 taban puanına sahiptir. İlahiyat Fakülteleri YGS-4 puan türünden öğrenci almaktadır. YGS-4 puan türü ağırlıklı olarak Türkçe-Sosyal netleri önemlidir. Aynı zamanda İlahiyat mezunları formasyon alarak Din Kültürü öğretmenliği de yapabilir. Arap Dili ve Edebiyatı mezunları birçok farklı alanda çalışabilirler. İçişleri Bakanlığında, Milli Eğitim Bakanlığında,Dışişleri Bakanlığı’nın bazı birimlerinde, Devlet Arşivlerinde, Turizm şirketlerinde çalışabilirler. Günümüzde öğretmenlerin maaşı en az 2800 TL’dir.

 

4
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
alicansubeyza ataşŞeydanur Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şeydanur
Ziyaretçi
Şeydanur

Arapça öğretmeni olabilmek için 10.sınıfın sonunda dil bölümünü mü seçeceğiz?

beyza ataş
Ziyaretçi

Evet canım dil bölümünü seçmelisin. Ama istersen yukarıda da yazdığı gibi ilahiyat seçip sonradan gerekli sınavlara girerek arapça öğretmeni olabilirsin.

ali
Ziyaretçi
ali

gerekli sınavlar hangileri?yardımcı olur musunuz?

cansu
Ziyaretçi

Ben sözel bölümündeyim ve imam hatip lisesinde okuyorum bu son senem arapça öğretmeni olmam için ne kadar ve nasıl çalışmalıyım